PAP/EPA

Żałoba narodowa we Włoszech

Włosi obchodzili we wtorek żałobę narodową. W południe minutą ciszy uczczono ofiary epidemii koronawirusa w tym kraju.

W południe umilkł cały kraj. Minuta ciszy i flagi opuszczone do połowy masztów. To gest pamięci o ofiarach pandemii we Włoszech; to gest, który połączył wszystkich.

– Ten moment milczenia burmistrzów, Pałacu Prezydenckiego i Watykanu jest ważnym momentem dla naszego kraju, aby pokazać jedność z północy na południe. Przekazujemy przesłanie nadziei – mówił Antonio Decaro, burmistrz Bari.

Solidarność z Włochami okazała także Litwa. We wszystkich kościołach katedralnych o godzinie 13.00 zabiły dzwony.

We Włoszech koronawirus zabija tysiące osób. Pomocną dłoń wyciągnęły Albania i Polska. 15 polskich lekarzy i ratowników zdecydowało się pomagać we Włoszech w walce z koronawirusem. Polski zespół pozostanie tam przez 10 dni i będzie przebywał w szpitalu polowym [czytaj więcej]. 

Kraj, aby walczyć z pandemią, będzie przedłużał ograniczenia. Tylko takie zachowanie może spowodować spowolnienie epidemii – wskazał ekspert do spraw nadzwyczajnych WHO Mike Ryan.

– Prawdopodobnie, jeśli zachowamy wszystkie blokady i rygorystyczne środki, które zostały wprowadzone dwa, trzy tygodnie temu we Włoszech, wtedy powinniśmy zobaczyć stabilizację – powiedział Mike Ryan.

Koronawirus niszczy też włoską gospodarkę. Premier Giuseppe Conte opowiedział się za emisją wspólnych obligacji przez państwa strefy euro. Miałyby one finansować walkę z kryzysem gospodarczym wywołanym.

„Jeśli Unia Europejska nie stanie na wysokości zadania w tym epokowym wyzwaniu, to całej europejskiej konstrukcji grozi to, że w oczach naszych obywateli straci swój sens istnienia” – poinformował Giuseppe Conte, premier Włoch

Pomysł popiera 8 państw strefy euro. Jednak stanowczy sprzeciw wyrażają Niemcy i Holandia. Pomysłu nie przyjęła także Komisja Europejska. Kraje, które nie poparły Włoch, są zdania, że w takiej sytuacji trzeba nieść pomoc przede wszystkim wewnątrz państwa.

– Podobnie jak w Polsce mamy tarcze antykryzysową, tak w Niemczech, Holandii czy w innych krajach, które utrzymały dyscyplinę finansów publicznych, przedsiębiorcy widzą, że jednak pewne zasady są konieczne do przestrzegania – wskazał dr Grzegorz Piątkowski.

Unia – co do walki z wirusem – pozostaje podzielona. Nie przeszkodziło jej to, by przesunąć środki z polityki spójności właśnie na walkę z pandemią. Na razie nie ma decyzji co do przekazania państwom członkowskim nowych, dodatkowych środków – podkreślił polski rząd.

TV Trwam News

drukuj