fot. PAP/Jerzy Ochoński

Zakopane: Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zostanie dziś ogłoszone sanktuarium narodowym 

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach zostanie dziś uroczyście ogłoszone sanktuarium narodowym. Aktu tego dokona metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 nabożeństwem ku czci Bożego Miłosierdzia i Adoracją Najświętszego Sakramentu. O godz. 18.30 zebrani odmówią pokutny różaniec fatimski. Głównym punktem wydarzenia będzie Msza św. o godz. 19.00 sprawowana pod przewodnictwem metropolity krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego. Po Eucharystii zaplanowano Apel Jasnogórski oraz procesję światła w Parku Fatimskim.

Sanktuarium na Krzeptówkach to bardzo ważne miejsce dla Polaków – podkreślił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik KEP przypomniał o zobowiązaniu jakie wierni po zamachu na św. Jana Pawła II podjęli przed Figurą Matki Bożej Fatimskiej.

– Nowe sanktuarium narodowe jest radością wszystkich Polaków w kraju i za granicą. To właśnie na Krzeptówkach w Zakopanem Polacy podjęli zobowiązanie – jeżeli Bóg uratuje papieża Jana Pawła II po zamachu, to na tym miejscu wybudują kościół dziękczynienia. Kościół wybudowali, pielgrzymował do niego św. Jan Paweł II, pielgrzymują polscy biskupi i wszyscy cieszymy się z tego, że na Krzeptówkach to nasze narodowe sanktuarium jest w pewnym sensie naszą „polską Fatimą” oraz dziękczynieniem za ocalenie życia i zdrowia papieża-Polaka. Księża biskupi zachęcają, by pielgrzymować do sanktuarium narodowego na Krzeptówkach, aby wypraszać łaski dla Ojczyzny, Kościoła i naszych rodzin – zaznaczył ks. prof.  Paweł Rytel-Andrianik.

21 października 1987 r. Jan Paweł II dokonał w Rzymie koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek. W 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do Ojczyzny konsekrował kościół. 6 czerwca ub.r., w 20 lat po tym wydarzeniu i w 100-lecie objawień fatimskich, w Sanktuarium na Krzeptówkach miała miejsce historyczna uroczystość z udziałem Konferencji Episkopatu Polski, podczas której został ponowiony Akt poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

RIRM

drukuj