Zakończyło się Forum „Wizja Rozwoju” w Gdyni

W Gdyni zakończyło się dwudniowe Forum „Wizja Rozwoju”. Jego uczestnicy dyskutowali o rozwoju gospodarczym naszego kraju. Energetyka, gospodarka odpadami, start-upy czy gospodarka morska – to tylko kilka z wielu tematów, którymi zajęli się eksperci podczas dwudniowego wydarzenia.

Jak mówił Dariusz Żuk, jeden z prelegentów, obecnie mamy w Polsce najlepszy moment na założenie firmy.

– Mamy bardzo dużo środków na rozwój start-upów. Mamy bardzo dużo ludzi młodych, kreatywnych, przedsiębiorczych, którzy są jednymi z liderów w Europie, jeśli chodzi o kreatywność, technologię, rozwiązania IT – podkreślał Dariusz Żuk z CEO Business Link.

Szansą na zaistnienie są produkty niszowe – powiedział wiceprezes stoczni remontowej Nauta Adam Potrykus.

– Staramy się znaleźć klientów, którzy budują statki specjalistyczne i wówczas możemy podjąć konkurencję ze stoczniami z dalekiego wschodu – mówi Adam Potrykus, wiceprezes zarządu stocznia remontowa „Nauta”.

Do tego potrzeba jednak specjalistów. Takich mają zapewnić szkoły branżowe – zaznacza minister edukacji Anna Zalewska.

– Już nie jest źle. Powyżej 50 proc. młodych ludzi decyduje się na to, żeby pójść do szkoły branżowej, do szkoły technicznej. Są takie województwa, gdzie proporcja jest 70 do 30 (proc.), i ten trend rzeczywiście zaczyna nam się utrwalać – wskazuje minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

I to optymistyczna wiadomość. W obliczu zagrożeń i problemów, z którymi mamy obecnie w Polsce do czynienia, specjaliści są na wagę złota. Choćby w przypadku gospodarowania odpadami.

– Bardzo ważne jest dobre wykorzystywanie technik unieszkodliwiania tych odpadów z tego względu, że jeżeli takie patogeny dostaną się do środowiska bądź będzie miał z nimi kontakt inny człowiek, może dojść albo do małej tragedii w przypadku jednego człowieka albo w przypadku skażenia wody, środowiska, do dużej wpadki ekologicznej – wyjaśnia Marek Posobkiewicz główny inspektor sanitarny.

Pojawia się także inny problem. W ciągu dwóch lat może brakować w Polsce energii. Zapotrzebowanie jest duże, a budowa wielkiej elektrowni jądrowej nie ma w tej chwili sensu.

– Znowu musimy poczekać na nowe rozwiązania technologiczne w energetyce jądrowej, będą mniejsze bloki, bloki, które będzie można w różnych miejscach, bezpieczne, takie bardziej przyjazne środowisku i człowiekowi. I to jest przyszłość energetyki – zaznacza Wojciech Myślecki, przewodniczący zespołu nowych technologii wytwarzania energii przy Narodowym centrum Badań i Rozwoju.

Podczas forum „Wizja Rozwoju” odbyło się prawie 100 paneli dyskusyjnych. Wzięło w nich udział pół tysiąca prelegentów i 5 tys. uczestników. To największe tego typu wydarzenie w północnej Polsce.

TV trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl