fot. Monika Bilska

Zakończyła się sesja plenarna PE w Brukseli

W Brukseli zakończyła się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego. Deputowani przyjęli rezolucję ws. modyfikacji przyszłych wieloletnich ram finansowych oraz planu naprawczego Europy. Porażkę odnotowali europosłowie Nordyckiej Zielonej Lewicy, których przygotowane poprawki dotyczące np. sprawy uelastycznienia budżetu Unii Europejskiej czy też natury ideologicznej zostały wyeliminowane. 

PE przypomniał w rezolucji, że to właśnie on musi wyrazić zgodę na wieloletnie ramy finansowe. Ostrzegł też Komisję Europejską przed przedstawieniem zmienionych WRF, w których plan naprawczy jest finansowany ze szkodą dla istniejących i przyszłych programów. Co ciekawe tak się składa, że wszystko to, co proponowali zmienić w rezolucji dot. WRF posłowie Nordyckiej Zielonej Lewicy, nie uzyskało poparcia europosłów. Głosowano nad ich czterema poprawkami, które odrzucono. Nie poddano też pod głosowanie innych poprawek tej grupy.

Warto jednak poinformować, co europosłowie z Nordyckiej Zielonej Lewicy chcieli, aby było zamieszczone w rezolucji. Jeden z przedłożonych zapisów brzmi: PE nalega, aby w planie naprawy i w zmienionym wniosku w sprawie wieloletnich ram finansowych zapewniono większe środki przeznaczone na równouprawnienie płci, prawa kobiet – w tym prawa w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.

Sprawę skomentowała europoseł Beata Kempa.

– To jest taka jaskółka, która pokazuje, że te siły, które tutaj bardzo mocno przeciwdziałają przede wszystkim rodzinie, wartościom przegrały w tej sprawie. I to pokazuje, że warto wykazywać determinację i warto o tym głośno mówić w PE – podkreśliła Beata Kempa.

Przyjęty w piątek dokument trafi m.in. do Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl