fot. PAP/EPA

Zakończyła się pielgrzymka papieża Franciszka do ZEA: Ojciec św. przewodniczył Mszy św., w której wzięło udział 130 tys. osób

Dobiegła końca pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Papież przewodniczył Mszy św., w której łącznie udział wzięło ponad 130 tys. wiernych.

To była największa w historii Msza św. na Półwyspie Arabskim. Na stadionie imienia szejka Zayeda zgromadziło się ponad 130 tysięcy osób. W Eucharystii uczestniczyli pracujący w Emiratach migranci zarobkowi ze 100 krajów, przede wszystkim z Indii i Filipin, a także wierni z sąsiednich państw. Na Mszę św. zaproszono również 4 tysiące muzułmanów.

W homilii Ojciec Święty Franciszek mówił o aktualności ewangelicznych błogosławieństw, zachęcających do naśladowania Pana Jezusa w życiu codziennym.

– Błogosławieństwa są zatem mapą życia. Nie żądają nadludzkich czynów, lecz naśladowania Jezusa w życiu codziennym. Zachęcają do tego, aby zachować czyste serce, aby praktykować łagodność i sprawiedliwość mimo wszystko, aby być miłosiernymi dla wszystkich, aby przeżywać cierpienia w zjednoczeniu z Bogiem. Jest to świętość codziennego życia, która nie potrzebuje cudów i niezwykłych znaków – akcentował papież.

Wizyta Ojca Świętego Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich upłynęła pod znakiem dialogu z islamem i spotkania z katolicką mniejszością kraju.

– To jest to spotkanie międzyreligijne, a więc tu chodzi o prawdziwą tolerancję i autentyczny szacunek dla inaczej wierzących i pokazywanie, że ta modlitwa, którą rozpoczął kiedyś święty Jan Paweł II, kontynuował papież Benedykt w Asyżu, ona daje rezultaty. To, co mówił Ojciec Święty – trzeba nam dialogu i modlitwy, trzeba nam edukacji i tolerancji, aby to dotyczyło serca każdego człowieka i drugie przesłanie dotyczące tego powołania chrześcijan to bycie człowiekiem błogosławieństw – podkreślił o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap.

Papieska wizyta przypada w 800. rocznicę historycznego spotkania świętego Franciszka z Asyżu z egipskim sułtanem.

TV Trwam News/RIRM

drukuj