fot. twitter.com

Zakończyła się doroczna Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę

Zakończyła się doroczna Rodzinna Pielgrzymka Rycerzy Kolumba na Jasną Górę. Do Częstochowy przybyło ponad 500 Rycerzy z całej Polski wraz ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i duszpasterzami – poinformował w niedzielę rzecznik Rycerzy Kolumba Tomasz Adamski.

Dodał, że każdego roku jasnogórskie spotkanie Rycerzy stanowi okazję do pielęgnowania charytatywnego charyzmatu wspólnoty. W tym roku Rycerze postanowili pomóc osobom chorym na raka, którymi opiekuje się hospicjum w Łomży. W ramach tej akcji Rycerze zebrali kilkaset kilogramów artykułów higienicznych, które zostaną przewiezione do łomżyńskiej placówki.

„To rodzinna pielgrzymka, dlatego przybywacie na Jasną Górę ze swoimi najbliższymi, ze swoimi małżonkami i dziećmi. Ale dziś modlimy się za was, żebyście jako wspólnota stanowili bratnią rodzinę Rycerzy, aby Kościół był rodziną i by nasza ojczyzna była zdrowa” – tymi słowami powitał pielgrzymów biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej ks. bp Andrzej Przybylski.

W swojej homilii duchowny podkreślał znaczenie troski o drugiego człowieka w życiu Rycerza.

„Wy chcecie służyć, bo taka służba was definiuje; bo być Rycerzem Kolumba, to znaczy służyć, a służyć Bogu może tylko ten, kto należy do Jego Rodziny” – mówił do zgromadzonych ks. bp Przybylski.

„To Bóg zdecydował, że zamieszka w Kościele i że w Kościele będzie do nas przychodził. A wy przepasujecie się szarfami w konkretnych barwach, bo to w Kościele właśnie chcecie konkretnie służyć Bogu” – powiedział ks. bp Andrzej Przybylski, nawiązując do biało-żółtych szarf będących znakiem rozpoznawczym w oficjalnym ubiorze Rycerzy.

Jak poinformował Tomasz Adamski, program pielgrzymki oprócz części modlitewnej i formacyjnej w postaci różańca, nocnego czuwania przed Najświętszym Sakramentem, Mszy św. i nabożeństwa Drogi Krzyżowej, przewidywał również oficjalną część, której głównym tematem było niesienie pomocy prześladowanym chrześcijanom i Kościołowi. Rycerze Kolumba od 2014 roku przeznaczyli łącznie ponad 100 milionów złotych na pomoc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie.

W nawiązaniu do globalnie trudnej sytuacji Kościoła i ostatnich wydarzeń w Polsce głos zabrał Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz, przywódca polskich Rycerzy.

„Trwa otwarta wojna z chrześcijaństwem (…). I my, Rycerze Kolumba mówimy: nie! Musimy trwać przy Kościele i dawać świadectwo, jakimi wartościami się kierujemy” – powiedział.

Oficjalny list do uczestników pielgrzymki przesłał również przywódca całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba, Najwyższy Rycerz Carl Anderson.

„Wszyscy papieże od czasu Soboru Watykańskiego II (…) mówili nam, że kluczem do ewangelizacji, umocnienia i ochrony życia katolickiej rodziny jest to, by katolickie rodziny żyły jako domowe Kościoły i stały się bardziej aktywne w swoich parafiach” – napisał w liście Anderson.

Podkreślił też, że „jeśli mamy nadzieję odmienić kulturę, jest absolutnie konieczne owo autentyczne świadectwo niezliczonej liczby chrześcijańskich rodzin – świadectwo, które ukaże wyraźnie, że Chrystus dokonuje wyjątkowej (…) zmiany w naszym życiu”.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,98 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 116 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl