Zakończyła się 27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę

Na Jasnej Górze dobiegła końca 27. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Hasłem tegorocznego modlitewnego spotkania były słowa: „Polska miłością wskrzeszona”. Transmisję wydarzenia przeprowadziły TV Trwam oraz Radio Maryja.

Od rana na Błoniach Jasnogórskich zaczęli gromadzić się pielgrzymi z wielu rejonów Polski.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się od odśpiewania Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Modlitwę poprowadzili o. Grzegorz Moj CSsR oraz o. Dariusz Drążek CSsR.O godz. 9.00 odbyło się się czuwanie modlitewne, które poprowadził Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”.

O. godz. 9:30 prelekcję zatytułowaną: „Po co nam niepodległość?” wygłosił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk.

W swoim wystąpieniu prof. Grzegorz Kucharczyk zaznaczył, że niepodległa Polska istnieje po to, aby nasz naród mógł kochać Boga i miłować siebie nawzajem. [więcej

– Niepodległa Polska – najkrócej mówiąc – jest po to, żeby bardziej, w pełni, Polacy mogli kochać Boga i mogli okazywać tę miłość społeczną, między sobą. (…) Całe działania zaborców, a więc w okresie, w którym nie mieliśmy przez cały XIX wiek niepodległego państwa polskiego, sprowadzały się właśnie do tego, żeby uniemożliwić tę pełną, czystą miłość, wyrażania tej miłości Polaków do Boga i do człowieka, Polaków między sobą, a nawet w tym ostatnim aspekcie – żeby miłość zastąpić nienawiścią – podkreślił historyk.

Swoje słowo do zgromadzonych wiernych skierował również ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Ksiądz biskup zaznaczył, że „nie ma przyszłości człowieka i narodu bez trzeźwości”. [więcej

– Warunkiem wolności osobistej, rodzinnej i narodowej jest zawsze ochrona i umacnianie trzeźwości. Polskość powinna kojarzyć się z trzeźwością i abstynencją, a nie z pijaństwem i proalkoholową mentalnością. Nie chcemy być narkonarodem, aby Polska była Polską musimy odzyskać trzeźwość, tak jak 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość – akcentował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Przed Mszą św. Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR oraz o. Jan Król CSsR przedstawili koncepcję muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, które zostanie wybudowane w Toruniu. Umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Lux Veritatis, dotycząca utworzenia muzeum, została podpisana 20 czerwca br.

O. Jan Król CSsR zaapelował do pielgrzymów zgromadzonych na Jasnej Górze, aby włączyli się w powstanie Muzeum poprzez przekazanie pamiątek, które mogłyby służyć jako eksponaty.

– Szukamy eksponatów do tego muzeum, dotyczących przede wszystkim historii Polski. (…) M. in. w Chicago kiedyś została wydana książka, ponad 100 lat temu, „Dzieje Polski”, podręcznik do historii dla szkół polskich. Właśnie tydzień temu w Stanach Zjednoczonych taką książkę otrzymaliśmy, która będzie także eksponatem w tym muzeum. Również być może w Państwa domach są z pokolenia na pokolenie różne pamiątki, odznaczenia, może jakieś książki, obrazy, które mogły być wykorzystane w tym muzeum. Jeżeli ktoś z Państwa zechciałby się z nami tym podzielić, przekazać to do wykorzystania w tym muzeum – o to prosimy i za to bardzo serdecznie dziękujemy – akcentował o. Jan Król CSsR.


O godz. 11.00 sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył ks. kard. Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Na wstępie Mszy św. wiernych powitał przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra OSPPE. Podziękował za świadectwo żywej wiary, jaką swoją postawą wyrażają pielgrzymi zgromadzeni na Błoniach Jasnogórskich. [więcej]

– Dziękuję za wasze świadectwo żywej wiary, miłość do Pana Boga, miłość do człowieka, miłość do Kościoła Świętego. Po 100 latach od odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, dziś w tej wyjątkowej wspólnocie dziękujemy za to, że możemy naszą wolność przeżywać zanurzeni w Chrystusie, karmiąc się jego miłością. Tu na Jasnej Górze razem z Maryją chcemy wytrwale stać pod krzyżem Chrystusa. Naszą wolność, we wszystkich jej wymiarach chcemy jak Maryja, przynieść pod krzyż Chrystusa – mówił o. Marian Waligóra OSPPE.

W homilii ks. kard. Zenon Grocholewski wyraził wdzięczność Radiu Maryja za działania na rzecz dobra i prawdy w Polsce oraz demokracji w Polsce i troskę o wartości duchowe. [więcej

– Gratuluję Rodzinie Radia Maryja jej poczynań na rzecz prawdy i dobra w naszym kraju, na rzecz respektowania chrześcijańskich korzeni naszego narodu, na rzecz wartości duchowych; gratuluję jej troski o dobro rodziny, o prawa rodziców, o prawo do życia tych najbardziej bezbronnych, o solidne wychowanie młodego pokolenia; gratuluję zmagań na rzecz demokracji w Polsce, wolności mediów, wspierania tych mediów, które propagują prawdziwe wartości, a zwłaszcza wspierania dobroczynnej działalności Radia Maryja, Telewizji Trwam i dzieł z nimi związanych – zaznaczył były Prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej.

Kapłan poruszył również kwestię wolności człowieka. Wskazał na różnicę między człowiekiem wolnym a człowiekiem zniewolonym.

– Człowiek zniewolony jest niezdolny do panowania nad sobą, nad swoimi wadami, jest ograniczony w możliwości czynienia dobra, w realizacji prawdziwych wartości. Zaś człowiek wewnętrznie wolny to ten, który potrafi wybierać i realizować obiektywne dobro niezależnie od tego w jakich warunkach się znajduje i nie pozwala się od tego odwieść ani strachem, ani jakimś nałogiem, ani nawet groźnymi konsekwencjami – wskazywał ks. kard. Zenon Grocholewski .

Na zakończenie Eucharystii słowo do pielgrzymów skierował o. Janusz Sok CSsR, prowincał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

O. Janusz Sok CSsR zwrócił uwagę, że „mamy Kościół, w którym każdy z nas ma swoje miejsce”. [więcej

– Nie jesteśmy bezdomni duchowo. Mamy Kościół, w którym każdy z nas ma swoje miejsce. Kościół, który jest dla nas przystanią, nabieraniem sił, z którego odchodzimy zawsze mocniejsi. Bogu niech będą dzięki za to, że Radio Maryja to jest ta część Kościoła, w której odnaleźliśmy rodzinę, braci, siostry, którzy podobnie myślą, którzy tak pięknie dzielą się wiarą, których tak bardzo chcemy słuchać, bo nas umacniają. Bogu niech będą dzięki, za każdego z Was – zaakcentował redemptorysta.

Głos zabrał również Dyrektor Radia Maryja, o. Tadeusz Rydzyk CSsR, który zwrócił uwagę, że dzięki miłości możemy dziś żyć w wolnym kraju. [więcej

– Hasło tegorocznej pielgrzymki – „Polska Miłością Wskrzeszona” – słowo „Miłość” to miłość tych ludzi. Oni sprawili, że została wskrzeszona. Jak przedtem prywata, kłótliwość, egoizm i pycha sprawiły, że prosili mocniejszych od siebie, by zajęli się Polską. Czy nie podobnie jest teraz? Tylko mam nadzieję, że ci, którzy tak robią się opamiętają, a dobre siły w Polsce zwyciężą. Dziękować trzeba wielu ludziom – zaznaczył o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Po zakończeniu Mszy św. list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników spotkania odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

 Śmiałość i moc ducha jest w Rodzinie Radia Maryja – napisał w liście Jarosław Kaczyński. [więcej

– Jestem święcie przekonany, że jesteście jednym z filarów, na których wznosi się gmach wiary, polskości i patriotyzmu, i że ta wasza twierdza – jak Jasna Góra zwycięstwa, której w przeszłości nie zdołali pokonać ani Szwedzi, ani Rosjanie, ani Austriacy – pozostanie niezdobyta – napisał prezes PiS.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę.

Szef państwa polskiego wyraził wdzięczność dyrektorowi Radia Maryja o. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR oraz całej Rodzinie Radia Maryja za ukazywanie sensu historycznego przełomu 1918 r. w perspektywie teologicznej i duchowej.[więcej

– Poprzez wszystkie wspaniałe inicjatywy, jakie stworzyła Państwa wspólnota – od samego Radia, powstałej w 2003 r. Telewizji Trwam, „Naszego Dziennika” przez instytucje edukacyjne – Wyższą Szkolę Kultury Społecznej i Medialnej, która od 2001 r. kształci młode elity, po dzieła dobroczynne i produkcje filmowe – dają Państwo przykład, że ewangeliczna logika miłości wydaje owoce i pomaga skutecznie działać również dziś – wskazywał w liście prezydent RP.

Głos zabrał również premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu zwrócił uwagę na istotną rolę rodzin w trwaniu i rozwoju polskości. [więcej

– Dziękujemy tym wszystkim, dzięki którym Polska przetrwała, a to przede wszystkim są polskie rodziny, również wielopokoleniowe. Dzięki naszym dziadkom, babciom, którzy służą radą; naszym opiekuńczym rodzicom i rezolutnym dzieciom – wielopokoleniowym rodzinom, które są wielką wartością Polski. Pod nie też był robiony podkop. Rodziny wielodzietne były czasami określane jako patologiczne. Te, dzięki którym bogactwo narodu rosło, które były dobrodziejstwem, były określane fałszywie. Od ponad 2,5 roku odbudowujemy wartość rodziny poprzez naszą wiarę, pracę, politykę społeczną – mówił premier.

– My za Polskę nie tylko nie chcemy się wstydzić, ale my za Polskę nie przepraszamy, my za nią dziękujemy – dodał.

Wiernych zgromadzonych na Jasnej Górze pozdrowił podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie Ojciec Święty Franciszek.

– Pozdrawiam wiernych z Polski, ze szczególną myślą o uczestnikach wielkiej corocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do sanktuarium częstochowskiego – powiedział Papież.

Po przemówieniach pielgrzymi wysłuchali koncertu orkiestry im. Tadeusza Moryto z Łącka.

Na zakończenie modlitewnego spotkania na Jasnej Górze uczestnicy pielgrzymki odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Transmisję 27. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja przeprowadziły TV Trwam oraz Radio Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl