Warszawa: 30. finał międzynarodowej Parafiady

1,5 tys. uczestników z siedmiu krajów weźmie udział w 30. finale Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, która dzisiaj zacznie się w stolicy – poinformował PAP rzecznik prasowy Stowarzyszenia Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza o. Jacek Wolan.

Jak poinformował o. Jacek Wolan, uczestników z Polski będzie około 500, prawie tysiąc osób przyjedzie z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Niemiec. Udział w Parafiadzie mogą wziąć dzieci i młodzież w wieku szkolnym zrzeszone w reprezentacjach szkół, klubów sportowych, parafii i środowisk polonijnych.

„Na zawody składają się konkursy indywidualne i grupowe. Prowadzimy klasyfikację generalną; na koniec jedna reprezentacja wygrywa współzawodnictwo w trzech parafiadowych filarach – stadionie, teatrze i świątyni” – wyjaśnił rzecznik.

o. Jacek Wolan podkreślił, że antyczna triada, na której oparty jest program parafiady: stadion, teatr, świątynia, obejmuje aktywności o charakterze sportowym, kulturalnym i formacyjnym.

„Twórca ruchu parafiadowego o. Józef Joniec studiował przez kilka lat filologię klasyczną. Zauważył, że greckie państwo-miasto musiało mieć te trzy obiekty, żeby funkcjonować. Zrozumiał, że młodego człowieka należy edukować we wszystkich tych sferach: fizycznej, intelektualnej i duchowej” – powiedział.

Dlatego – jak poinformował o. Jacek Wolan – uczestnicy wystartują w 13 dyscyplinach i 16 konkurencjach sportowych, m.in. lekkoatletyce, pływaniu, piłce nożnej, koszykowej i siatkowej. Wezmą też udział w konkursach wiedzy, plastycznych, wokalnych, przeglądach teatralnych i warsztatach. Jednym z nich będzie konkurs wiedzy o polskich ikonach piłki nożnej, innym – konkurs plastyczny „Life in a Jar”, nawiązujący do działalności Ireny Sendler. Ponadto na uczestników czekają warsztaty tworzenia kolorowych kalejdoskopów czy instrumentów i narzędzi muzycznych.

W ramach filaru „świątynia” przez cały czas trwania rozgrywek w specjalnym namiocie ustawionym na obiektach SGGW, gdzie na tydzień powstanie miasteczko parafiadowe, będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu.

„Zawodnicy, którzy idą na stadion, by rozegrać mecz, przechodząc obok tego namiotu, często do niego wstępują, by się pomodlić” – wyjaśnił o. Jacek Wolan.

Każdy dzień na parafiadzie rozpocznie się Mszą św., a wieczorem odbywać się będą apele.

„We wtorek na apelu obecny będzie przedstawiciel Ordynariatu Polowego WP, by razem z uczestnikami modlić się o pokój” – poinformował o. Jacek Wolan.

Poza tym młodzież weźmie udział w konkursach pieśni religijnej „Sacro Song” i plastycznym poświęconym tematyce związanej z wiarą. Przez cały czas uczestnikom będzie towarzyszył kapelan.

Jak zaznaczył rzecznik, tegoroczna Jubileuszowa 30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży będzie nawiązywała do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Ten jubileusz wpisany jest nawet w logotyp Parafiady – do tego odsyła biało-czerwona kropka, która jest umieszczona obok trzydziestki zrobionej z okręgów flagi olimpijskiej. Trzydziestka oznacza 30 lat parafiady i ponad 30 tys. uczestników, a flaga olimpijska jest symbolem tego, że ruch olimpijski jest bardzo bliski idei parafiadowej” – wyjaśnił o. Jacek Wolan.

Do patriotycznego jubileuszu nawiązuje też gra plenerowa „Wyścig niepodległości”, której start jest przewidziany na godz. 15.00 w poniedziałek.

„Ta gra łączy w sobie wiedzę dotyczącą wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości i nawiązuje do popularnej dawniej gry w kapsle. Gra będzie rozgrywana codziennie około godz. 15.00” – poinformował o. Jacek Wolan.

Dodał, że będą także konkursy wiedzy historycznej „Za wolność naszą i waszą – Kościuszko, Puławski, Bem”, konkurs plakatu „Nasza niepodległa” i konkurs wiedzy o księżach w służbie niepodległej. Jak co roku uczestnicy będą zwiedzali różne miejsca Warszawy m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, gmach Sejmu, siedzibę Radia Plus i najważniejsze zabytki.

Parafiada rozpocznie się w niedzielę od Mszy św. o godz. 16.00 pod przewodnictwem Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców bp. Mariana Florczyka w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach. W ceremonii otwarcia weźmie udział przełożony polskich pijarów o. Józef Matras. Inaugurację poprzedzi przejście uczestników, prowadzonych przez Orkiestrę Reprezentacyjną Komendy Głównej Policji, wzdłuż trasy siekierkowskiej. Po Mszy św. odbędzie się koncert zespołu „Full Power Spirit”.

Stowarzyszenie Parafiada im. Św. Józefa Kalasancjusza powstało w 1992 r. z inicjatywy o. Józefa Jońca. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć tej organizacji jest coroczna Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży. Po raz pierwszy odbyła się w 1988 r. Wstępem do niej są parafiady regionalne. Stowarzyszenie organizuje także Letnie Obozy Parafiadowe oraz kursy i szkolenia dla kandydatów na wychowawców. O. Józef Joniec, inicjator Parafiady, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

PAP/RIRM

drukuj