fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zachodniopomorskie: wybory w regionie wygrał R. Trzaskowski

Rafał Trzaskowski z poparciem 58,76 proc. wygrał drugą turę wyborów prezydenckich na Pomorzu Zachodnim. Andrzej Duda uzyskał 41,24 proc. głosów.

Najlepsze wyniki w okręgu szczecińskim Rafał Trzaskowski zanotował w nadmorskim Świnoujściu, powiecie polickim i Szczecinie. Andrzej Duda wygrał natomiast w powiecie pyrzyckim.

Rafał Trzaskowski najlepszy wynik w okręgu zdobył w Świnoujściu; to jednocześnie najlepszy jego wynik w całym województwie. Tam zagłosowało na niego 65,92 proc. wyborców. Wysokie poparcie Trzaskowski uzyskał także w powiecie polickim – 65,12 proc. i Szczecinie – 63,68 proc.

Najbardziej zbliżone poparcie kandydaci uzyskali w powiatach gryfińskim i choszczeńskim. W tym pierwszym Rafał Trzaskowski odnotował poparcie na poziomie 50,88 proc., Duda natomiast 49,12 proc. Z kolei w choszczeńskim na Rafał Trzaskowskiego głos oddało 50,95, a na Andrzeja Dudę 49,05 proc.

W drugim zachodniopomorskim okręgu wyborczym sytuacja wygląda podobnie. W Koszalinie wybory wygrał Rafał Trzaskowski z wynikiem 64,75 proc. W Kołobrzegu – drugim pod względem wielkości mieście w okręgu koszalińskim – również pokonał Andrzeja Dudę, zdobywając 63,15 proc. głosów.

Rafał Trzaskowski osiągnął lepszy wynik wyborczy od Andrzeja Dudy we wszystkich powiatach okręgu koszalińskiego. Najwyższej wygrał w powiecie kołobrzeskim, gdzie uzyskał 61,18 proc. głosów, oraz w powiecie koszalińskim. Tu rywalizację zakończył z wynikiem 59,23 proc.

Jak wynika z danych PKW, w każdym powiecie okręgu koszalińskiego jest co najmniej jedna gmina, w której zwyciężył Andrzej Duda. Najwyższą przewagę urzędujący prezydent uzyskał nad kontrkandydatem w dwóch gminach powiatu świdwińskiego – Rąbino i Świdwin. Tu poparło go odpowiednio 60,54 proc. i 59,22 proc. głosujących. Duda zwyciężył też w trzech gminach powiatu szczecineckiego.

Frekwencja na Pomorzu Zachodnim osiągnęła poziom 66,39 proc.

Okręg szczeciński obejmuje powiaty: goleniowski, gryficki, gryfiński, kamieński, łobeski, myśliborski, policki, pyrzycki i stargardzki, a także dwa miasta na prawach powiatu – Szczecin i Świnoujście.

Koszaliński okręg wyborczy swoim zasięgiem obejmuje powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki oraz miasto na prawach powiatu Koszalin.

Drugą turę wyborów prezydenckich na Pomorzu Zachodnim w 2015 r. wygrał Bronisław Komorowski, który zdobył wtedy 60,09 proc. Andrzej Duda osiągnął wynik na poziomie 39,91 proc. Frekwencja wyniosła wtedy w regionie 51,05 proc.

PAP

drukuj