fot. mon.gov.pl

Zachodniopomorskie: Pierwsi ochotnicy wcieleni do WOT

Ponad sto osób rozpoczęło w weekend szkolenie podstawowe w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. Ochotnicy, którzy zgłosili się w sobotę do koszar, nie mieli dotąd nigdy do czynienia z wojskiem.

Osoby, które zgłosiły się na „Ferie z WOT”, musiały wcześniej przejść szczegółowe badania psychologiczne i lekarskie. W sobotę w jednostce w Szczecinie-Podjuchach zostały wciągnięte na ewidencję wojskową, ponownie zbadane przez lekarza, przeszły sprawdzian z WF-u i otrzymały kompletne umundurowanie.

„Zaraz potem ochotnicy rozpoczęli wstępne szkolenie, a w niedzielę każdy z nich otrzymał broń – najnowocześniejszy polski karabin MSBS Grot” – poinformował rzecznik brygady Marcin Górka.

Najbliższe dwa tygodnie poświęcą na podstawowe przeszkolenie na poligonie w Wędrzynie w Lubuskiem.

„Jego program jest bardzo intensywny – minimum teorii, maksimum praktyki, m.in. taktyki wojskowej i strzelania na poligonie tak, żeby po dwóch tygodniach ludzie, którzy nigdy dotąd nie byli w wojsku, reprezentowali poziom żołnierzy wojsk obrony terytorialnej” – wyjaśnił cytowany w komunikacie dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Zmechanizowanej płk Grzegorz Kaliciak.

Ochotnicy to zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w różnym wieku. Są wśród nich m.in. prawnicy, zawodowi kierowcy, mechanicy samochodowi, studenci, właściciel biura podróży, pracownicy pomocy społecznej czy pielęgniarka.

„Jest nas tu kilkoro nauczycieli. Myślę, że to dlatego, że jako pedagodzy mamy cechy, które szczególnie predestynują nas do pomagania ludziom. A WOT to nie tylko gotowość do obrony ojczyzny, ale także niesienie pomocy innym w razie klęsk żywiołowych czy innych kryzysowych wydarzeń” – wskazała Małgorzata, nauczycielka świetlicy szkolnej w szczecińskiej podstawówce.

W kolejny weekend do ponad setki ochotników dołączy kolejnych kilkudziesięciu nowych terytorialsów 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT. Będą to byli żołnierze, funkcjonariusze służb czy absolwenci Legii Akademickiej, którzy rozpoczną krótsze, ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

Szkolenie podstawowe zakończy się 23 lutego złożeniem przysięgi wojskowej na placu apelowym w kompleksie koszar w Szczecinie-Podjuchach.

„Będzie to pierwsza przysięga wojskowa zachodniopomorskich terytorialsów i pierwsza od wielu lat publiczna przysięga wojskowa w Szczecinie” – zaznaczył płk Grzegorz Kaliciak.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej działa od 27 września ub.r. Tworzone są kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie brygady w Szczecinie-Podjuchach. Pierwszy batalion, o numerze 141, powstanie w Choszcznie, a w kolejnych latach mają powstać bataliony w Trzebiatowie i w Wałczu.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, powstały na początku 2017 r. Obecnie WOT jest w procesie formowania, jego zakończenie planowane jest na 2021 r. Liczebność formacji ma wtedy osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej mają być rozwinięte w każdym województwie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl