pixabay.com

Zachodnie sankcje wpływają na rosyjską gospodarkę

Pierwsze pakiety zachodnich sankcji już zbierają żniwo w Rosji. Wartość rubla rekordowa spadła, a Centralny Bank Rosji podnosi stopę procentową do 20 procent. Skutki ograniczeń dotykają też zwykłych obywateli.

Unia Europejska i USA w ramach kolejnego pakietu sankcji zamrożą rezerwy walutowe Centralnego Banku Rosji. To setki miliardów dolarów. Większość rosyjskich banków zostanie odłączona z systemu SWIFT, umożliwiającego  realizowanie przelewów międzynarodowych.

– Celujemy w elitę reżimu Putina, która finansowo czerpie korzyści z systemu – mówił Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.

Niemcy, choć długo się wstrzymywali, ostatecznie zgodzili się na odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Berlin za jego pomocą płaci Moskwie m.in. za gaz.

– Odcinamy od finansowania rosyjskie banki i przedsiębiorstwa państwowe – oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Nowy pakiet unijnych sankcji uderza też w reżim Alaksandra Łukaszenki. Import na Białoruś m.in. paliw mineralnych, tytoniu, drewna, cementu, żelaza i stali został wstrzymany.

– Pozwoli to również uniknąć ryzyka obejścia naszych środków przeciwko Rosji. Ponadto nałożymy sankcje na Białorusinów, którzy pomagają rosyjskim wojskim – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

Sankcje na Rosję wprowadziły również Stany Zjednoczony i Wielka Brytania. W poniedziałek moskiewska giełda papierów wartościowych nie została otworzona. To efekt strachu przed stratami.

Na zachodnich giełdach notowania rosyjskich spółek, takich jak Gazprom, Sberbank czy Lukoil, spadły nawet o 70 procent. Ze współpracy z rosyjskimi podmiotami wycofują się zachodnie koncerny, m.in. BP.

W poniedziałek zanotowano najniższy w historii kurs rubla. Według azjatyckiego rynku w krytycznym momencie za jednego dolara płacono aż 120 rubli. Rosję czeka ogromna inflacja – zauważył prof. Tomasz Rachwał, ekonomista.

– Panika na rynku finansowym wśród ludności, która masowo wypłaca pieniądze, próbuje zamieniać je na dolary oczywiści. Tutaj następuje wyciąganie waluty z rynku – zauważa prof. Tomasz Rachwał.

Centralny Bank Rosji, próbując ratować sytuację, podniósł stopy procentowe z 9,5 do 20 procent. Ograniczenia dotykają już zwykłych Rosjan.

– Nie mam żadnych oszczędności w twardej walucie. Zobaczmy, co się stanie – mówił mieszkaniec Moskwy.

– Ceny rosną, oszczędności się kurczą, a zapasy spadają – zaznaczył inny Rosjanin.

https://twitter.com/krzysztofbosak/status/1498197156645195776?s=20&t=0fN_xmRhSia3STXC18D51g

Mieszkańcy Federacji Rosyjskiej są jednak przyzwyczajeni do ciężkich warunków życia.

– Zawsze była u nich bieda, było ciężko. Obecna sytuacja jest może bardziej uciążliwa niż przed inwazją, ale rosyjski człowiek jest w stanie znieść naprawdę dużo – wskazał dr Jerzy Żurko, socjolog.

Kreml przekonuje, że sankcje nie były zaskoczeniem i Rosja jest przygotowana, żeby się z nimi zmierzyć. Jednocześnie Władimir Putin zapowiedział odpowiedź na zachodnie sankcję. Trudną sytuację omówił z najwyższymi rosyjskimi urzędnikami.

– Zgromadziłem was, by mówić o kwestiach gospodarczych i finansowych. Oczywiście mając na uwadze sankcje tak zwanej wspólnoty zachodniej,  „Imperium kłamstwa”, które próbuje się wdrożyć przeciwko naszemu krajowi – mówił Władimir Putin.

Chiny sankcję nałożone na Rosję nazwały działaniem nielegalnym i jednostronnym. Pekin zapowiedział dalszą współpracę z Moskwą. Obecny stan rosyjskiej gospodarki może się jeszcze pogorszyć. Do unijnych, brytyjskich i amerykańskich sankcji przyłączyła się m.in. Japonia.

– Komunikujemy się z powiązanymi krajami i staramy się jak najszybciej wdrożyć sankcje – poinformował premier Japonii, Fumio Kishida.

Do takich działań włączyła się także neutralna dotąd Szwajcaria.

– Rada Federalna Szwajcarii postanowiła w pełni przyjąć sankcje Unii Europejskiej, w tym zamrożenie aktywów – oświadczył prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis.

https://twitter.com/ignaziocassis/status/1498335764932923395

Według niemieckiego „Bilda” Szwajcarzy obsługują ponad 30 proc. rosyjskich majątków trzymanych w zagranicznych bankach.

– Szwajcaria od lat ma swoją markę i renomę, przede wszystkim dzięki ustawie z lat 30. XX w., która gwarantowała anonimowość posiadacza danej skrytki bankowej czy rachunku bankowego – wyjaśnił dr Radosław Tyślewicz z Akademii Marynarki Wojennej.

Pozwala to na gromadzenie środków bez ich identyfikacji oraz źródła ich pochodzenia.

W obliczu wojny obsługę kurierską w Rosji, ale również w Ukrainie, zawieszają dwie największe na świecie firmy – FedEX i UPS. Unijna przestrzeń powietrzna została zamknięta dla rosyjskich samolotów, w tym prywatnych odrzutowców. Unia Europejska zablokowała też media wspierające Kreml.

– Państwowe Russia Today i Sputnik, jak również ich spółki zależne, nie będą już mogły rozpowszechniać swoich kłamstw w celu uzasadnienia wojny Putina i siać podziału w naszej Unii – poinformowała Ursula von der Leyen.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl