Autorstwa Looper5920 (talk) - Praca własna (Tekst oryginalny: „I created this work entirely by myself.”), Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5946734

Za przekazane Ukrainie myśliwce Słowacja pozyska z USA 12 śmigłowców AH-1Z Viper

Minister obrony Słowacji, Jaroslav Nad’, poinformował w mediach społecznościowych, że za 13 przekazanych Ukrainie myśliwców MiG-29 pozyska ze Stanów Zjednoczonych 12 śmigłowców AH-1Z Viper z wyposażeniem, szkoleniem pilotów i techników oraz 500 pocisków AGM-114 Hellfire II.

Jaroslav Nad’ poinformował, że wartość sprzętu przekracza 1 mld USD, a Słowacja zapłaci około 340 mln USD w perspektywie 3-4 lat. Pozostałe około 660 mln USD zostanie przekazane przez American Defense Government Fund FMF.

Minister podkreślił, że amerykańskim uzbrojeniem zainteresowane były inne kraje.

„Dzięki naszej odpowiedzialnej polityce obronnej, relacjom z USA, a także wyraźnemu wsparciu Ukrainy otrzymaliśmy tę ofertę jako pierwsi” – napisał Jaroslav Nad’.

Minister zwrócił uwagę, że amerykańską ofertę można także traktować jako rekompensatę za opóźnienie w dostawie zamówionych w grudniu 2018 r. myśliwców F-16.

Szef resortu obrony podkreślił, że oferta jest korzystna i znacznie zwiększy potencjał obronny Słowacji, tym bardziej że armia nie posiada obecnie śmigłowców bojowych. Umowa z USA ma zostać zatwierdzona po przekazaniu Ukrainie MIG-ów i części systemu obrony przeciwlotniczej KUB. We wtorek wieczorem premier Słowacji, Eduard Heger, powiedział bez wdawania się w szczegóły, że myśliwce trafią na Ukrainę w ciągu kilku tygodni.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl