XX Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian

Dziś na Jasnej Górze odbędzie się XX Zjazd i Pielgrzymka Kresowian. To jubileuszowa pielgrzymka, która wkomponowana jest w kalendarz ogólnopolskich obchodów dnia pamięci ludobójstwa dokonanego przez OUN UPA na Polakach na Kresach.

Tegoroczny zjazd odbędzie się pod hasłem „Kresowa sztafeta pokoleń”. Organizowany jest wspólnie z młodzieżą, która w ten sposób chce dać wyraz pamięci i ciągłości pokoleniowej. Jej wyrazem będzie również biało-czerwony Krzyż Pamięci ułożony z kwiatów pod figurą Matki Bożej.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00. Wówczas, zostanie odprawiona Msza św. za poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski. W planie zjazdu przewidziana jest m.in. kresowa sztafeta pokoleń, czyli prezentacja  Koła Młodych ŚKK pod tytułem „Młodzi o Kresach i dla Kresów.

Na zakończenie odbędzie się Koncert Jasnogórski „Zaszum nam Polsko nad Wołyniem, nad Lwowem”. Wystąpi Zespół Wokalny FAUSTYNA z Równego i Wielkie Serce Kresów z Nowego Rozdołu.

Z Jasnej Góry będziemy wołać o prawdę i pamięć o zbrodni na Kresach – podkreśliła Danuta Skalska, rzecznik Światowego Kongresu Kresowian.

– Jest to niezwykła inicjatywa Kresowian rozrzuconych po całym świecie. Wiele czasu minęło, zanim się odszukaliśmy. Połączyliśmy siły i spotykamy się u stóp Matki Najświętszej, aby uczcić pamięć rodaków pomordowanych na Kresach – mówiła Danuta Skalska.

jasnagora.com/ RIRM

drukuj