XVI Tydzień Osób Niepełnosprawnych w Krakowie

Już po raz szesnasty w Krakowie organizowany jest Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Przez siedem dni jego uczestnicy będą rywalizować w różnych dyscyplinach sportowych, prezentować osiągnięcia artystyczne, a przede wszystkim integrować się z mieszkańcami. To również świetna okazją by poznać Kraków, jego zabytki i eksponaty zgromadzone w muzeach.

„Kocham Kraków z wzajemnością” – to hasło przewodnie Tygodnia Niepełnosprawnych.

– Nazwa wydarzenia zawsze wzbudza zainteresowanie z tego względu, że zawsze jest pytanie czy ten Kraków naprawdę kocha osoby niepełnosprawne. Za każdym razem staramy się, aby szeroko rozumiana problematyka osób niepełnosprawnych została – w ciągu tygodnia – przybliżona mieszkańcom Krakowa – powiedział Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw osób niepełnosprawnych.

Ideą Tygodnia Osób Niepełnosprawnych jest, więc integracja i wspólne poznawanie własnych słabości.

– Dla osób niepełnosprawnych jest to możliwość zaprezentowania się, wyjścia i swego rodzaju dumy środowiskowej – z tego względu, że to, co tutaj jest prezentowane łamie stereotyp osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna prezentowana jest tutaj w szerokim spectrum życia społecznego. Jestem przekonany, że ktoś, kto pochyli się i zagłębi w to, co mamy do pokazania, będzie widział osoby niepełnosprawne w innym świetle – podkreślił Bogdan Dąsal.

Niepełnosprawni prezentują również swoje osiągnięcia artystyczne – wokalne, teatralne, taneczne, które niczym nie różnią się od sukcesów ich pełnosprawnych kolegów.

– Przyjechałam tutaj po to, żeby się zabawić, potańczyć, rozweselić ludzi i chce, żeby tak było zawsze. Przyjeżdżamy do Krakowa, żeby rozbawić, pocieszyć – powiedziała Kinga Trybus.

– Jak co roku robimy wspólne zdjęcia „Jesteśmy z tej samej bajki” – czyli przebieramy dzieci, które przychodzą i robimy wspólną pamiątkę. To, co jest dla nas zaskoczeniem, to w tym roku największą popularnością cieszą się nie księżniczki ani kowboje, tylko strój kibica i to zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn – powiedziała przedstawicielka Polskiego Czerwonego Krzyża.

Podczas Tygodnia Niepełnosprawnych uczestnicy mogą poznawać historię miasta oraz jego zabytki i eksponaty zgromadzone w muzeach.

– W trakcie całego Tygodnia mamy też tzw. ofertę kulturalną. Specjalnie dla nas wystawiają sztuki teatr Bagatela i Teatr Ludowy. Dla niepełnosprawnych swoje podwoje otwierają także krakowskie muzea. Osoby niepełnosprawne – grupami, bądź indywidualnie – mogą zwiedzać muzea nieodpłatnie z przewodnikami i zapoznać się z naszą historią – mówiła Beata Szechtel, pracownik Urzędu Miasta Kraków.

Najważniejsze w tych dniach jest jednak to, aby być razem, akceptować swoje niedoskonałości i pokonywać kolejne bariery – dla osób niepełnosprawnych –ciała, a dla ich pełnosprawnych kolegów – mentalne.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl