fot. PAP

Wysoki stan wody na Warcie i Pilicy

Utrzymuje się wysoki poziom wody na Warcie i Pilicy w regionie łódzkim. Na terenie 12 miast i gmin w Łódzkiem obowiązuje alarm powodziowy.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, stany alarmowe na rzekach woj. łódzkiego przekroczone są: na Pilicy w Sulejowie, na Luciąży w Kłudzicach, na Grabi w Grabnie i Łasku, Liswarcie w miejscowości Kule i na Warcie w Działoszynie.

Stany alarmowe przekroczone są także na rzekach wpływających do Łódzkiego: na Czarnej w Januszewicach i Dąbrowie oraz na Warcie w Kole i w Bobrach. Natomiast stany ostrzegawcze przekroczone są na dziewięciu wodowskazach.

Na Warcie i Pilicy w ciągu minionej doby poziom wody nieznacznie wzrósł o kilka cm. W większości pozostałych rzek woda powoli opada.

Stan alarmu przeciwpowodziowego obowiązuje w piątek rano na terenie Łowicza, miasta i gminy Działoszyn oraz w gminach: Sulejów, Sędziejowice, Aleksandrów, Piątek, Świnice Warckie, Bedlno, Nowa Brzeźnica, Radomsko i Gidle. Pogotowie przeciwpowodziowe jest w trzech gminach oraz w powiecie poddębickim.

WCZK zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację na rzekach i zbiornikach retencyjnych w województwie. Z informacji Centrum wynika, że zwiększono odpływy ze zbiornika Sulej. Obecnie rezerwa zbiornika wynosi 9,22 mln m. sześć.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie poinformował, że w ciągu najbliższej doby na Pilicy w Sulejowie i Czarnej w Januszewicach będzie się utrzymywało przekroczenie stanu alarmowego. RZGW zapewnia, że zbiorniki pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami, przygotowując się na przejęcie fali wezbraniowych.

PAP/RIRM

drukuj