Wynik głosowania ws. Brexitu nie jest przesądzony

Za niespełna tydzień brytyjski parlament zagłosuje nad umową w sprawie Brexitu. Jak się okazuje, wynik głosowania wcale nie jest taki pewny.

W brytyjskiej Izbie Gmin trwa debata dotycząca wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Premier Theresa May zaapelowała do posłów o poparcie jej wizji Brexitu.

– Naszym obowiązkiem – jako polityków – jest osiągnięcie rezultatu, którego oczekują Brytyjczycy, którzy wzięli udział w referendum w 2016 roku. Zagłosowali oni za wyjściem naszego kraju z Unii Europejskiej. Teraz to od nas zależy, czy do tego dojdzie. Brexit leży w interesie naszego kraju. Obiecuję Państwu i zapewniam, że jest to najlepsza umowa dla Brytyjczyków. Proszę o jej poparcie. Leży to w interesie naszych wyborców, naszego kraju. Z całego serca polecam ten wniosek – mówiła Theresa May.

Szefowa rządu ostrzegła, że „drugie referendum pogłębiłoby podziały” w społeczeństwie. Oskarżyła opozycyjną Partię Pracy o próbę doprowadzenia do przedterminowych wyborów parlamentarnych i stawianie interesu partii nad zobowiązaniem wobec wyborców. Odpowiadając na jej wystąpienie, lider Partii Pracy ocenił, że proponowana przez May umowa ws. wyjścia z UE byłaby szkodliwa dla kraju i sprawiłaby, że Wielka Brytania byłaby biedniejsza. Jak podkreślił, jego partia jest gotowa wynegocjować lepsze porozumienie.

Głosowanie zaplanowane jest na 11 grudnia. W obliczu zapowiadanego sprzeciwu wspierającej rząd północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów i nawet do 100 eurosceptycznych posłów Partii Konserwatywnej, eksperci spodziewają się znaczącej porażki rządu. Theresa May zaapelowała o współpracę w interesie wspólnego celu, jakim jest opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.

– Odłóżmy na bok to, co nas różni i dzieli, a pamiętajmy o tym, co nas łączy. Wynegocjujmy kompromis – w interesie nie nas samych, ale w interesie tych, dla których zostaliśmy powołani. Jeżeli będziemy pracować razem i wywiążemy się ze swoich obowiązków wobec naszych wyborców, to przejdziemy test, jaki historia postawiła dzisiaj przed nami – zaznaczyła Theresa May.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl