Wierni pielgrzymują do sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu

Wierni pielgrzymują do największego w Polsce sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Przed figurą biskupa z Miry i jego relikwiami modlą się w o dar zdrowia dla swych bliskich – podały służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Paprocki poinformował, że 6 grudnia przed figurą św. Mikołaja tradycyjnie będą się modlić wierni z pobliskiego Chybia, którzy pielgrzymują do sanktuarium od II wojny światowej. Dodał, że w tym roku z okazji wspomnienia patrona dzieci i ubogich Pierściec odwiedzą pielgrzymi z kilkudziesięciu parafii z kraju i zagranicy. Główne uroczystości odpustowe w sanktuarium odbędą się 9 grudnia.

Tradycja peregrynacji do sanktuarium sięga początków XVII w. Pątnicy podczas pielgrzymki często dotykają figury św. Mikołaja chusteczkami należącymi do chorych. Proszą w ten sposób o wstawiennictwo świętego i modlą się o uzdrowienie bliskich. W kronice parafialnej można przeczytać opisy nadzwyczajnych łask uzyskanych dzięki wstawiennictwu św. Mikołaja.

Figura z Pierśćca ma około 400 lat. Od XIX w. jest ubierana w pontyfikalne szaty. Relikwie św. Mikołaja przywiózł z Bari w latach 60. XX w. bp Bolesław Kominek. Wracał wówczas z II soboru watykańskiego.

Sanktuarium w Pierśćcu należy do nielicznych w Polsce poświęconych św. Mikołajowi. Pierwsza kaplica poświęcona biskupowi Miry powstała tam prawdopodobnie już w XIV w. W 1616 r. ogień strawił wieś, w tym kościół. Uratowano jedynie figurę św. Mikołaja, co uznane zostało za cud. Została częściowo zniszczona, ale poddano ją renowacji.

W 1618 r. luteranie wybudowali nowy kościółek św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji, ponieważ ewangelicy nie przyjmują świętych za patronów swoich świątyń. W XVIII w. opiekę nad tym miejscem kultu przejęli katolicy.

W czwartek msza św. odprawiona zostanie także w rotundzie na cieszyńskim wzgórzu zamkowym. To jedna z najstarszych świątyń na ziemiach polskich. Powstała prawdopodobnie około 1180 r. Patronem kościoła jest św. Mikołaj.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl