fot. PAP/Tomasz Gzell

Wybór sędziów Sądu Najwyższego

Już jutro rozpocznie się czterodniowe posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa. Rada zajmie się wyborem sędziów do Sądu Najwyższego. Ostateczna lista kandydatów trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Cztery zespoły Krajowej Rady Sądownictwa od poniedziałku prowadziły wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Po wysłuchaniu zespoły przedstawią rekomendacje całej Radzie, a ta następnie będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym. Takie czterodniowe posiedzenie rozpocznie się już jutro, a nie jak wcześniej planowano we wrześniu.

– Nabór do SN to jest inny konkurs i tutaj działamy poza tym porządkiem przyjętym w czerwcu czy lipcu – mówi Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

Łącznie do obsadzenia w SN są 44 wakaty sędziowskie. W pierwszej kolejności obsadzone zostaną stanowiska w Izbie Dyscyplinarnej oraz Izbie Karnej.

– Izba Dyscyplinarna to izba, która istnieje od kwietnia tego roku. Natomiast nie jest obsadzona. Tam mają trafiać odwołania od uchwał KRS. Tych uchwał na każdym posiedzeniu jest wydawanych kilkadziesiąt. Niemożność rozpoznania ich przez Izbę Dyscyplinarną powodują, że one się nie uprawomocniają. W konsekwencji te konkursy nie są zakończone, więc stanowiska w Sądzie nie mogą być uzupełnione – dodaje Leszek Mazur.

Z kolei na początku następnego tygodnia, w poniedziałek i wtorek, Rada zajmie się obsadą dwóch kolejnych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Cywilnej. Ostateczna lista kandydatów trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj