fot. PAP/Rafał Guz

[TYLKO U NAS] R. Nowak o odrzuceniu przez prokuraturę donosu ws. obrazy o. T. Rydzyka CSsR: Takie wnioski w 99 proc. są umarzane

Nie jestem zdziwiony, że prokuratura to umorzyła; składamy donosy, gdy obraża się Radio Maryja czy Kościół katolicki i w 99 proc. te wnioski są umarzane – mówił o odrzuceniu przez prokuraturę donosu ws. obrazy o. Tadeusza Rydzyka CSsR w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Prokuratura toruńska odmówiła ścigania autorów bilbordów, które szkalowały o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR. Śledczy uzasadnili, że w zajęciu się tą kwestią nie ma interesu społecznego. Więcej [tutaj].

Ryszard Nowak stwierdził, że prokuratura tego typu wnioski odrzuca w 99 proc. Jednak jej aktywność w ostatnim czasie uległa poprawie.

– Od ok. roku trochę się poprawiła aktywność prokuratury. W przypadku, gdy feministki protestowały przez Radiem Maryja i wielokrotnie znieważyły o. Tadeusza Rydzyka oraz Radio Maryja, prokuratura wszczęła dochodzenie. Niedawno złożyliśmy donos, że w tzw. memach obraża się o. Tadeusza Rydzyka bardzo wulgarnymi słowami i próbuje się z niego zrobić mordercę. Tu prokuratura odpisała, że po części przyznaje nam rację. Więc są jakieś przebłyski, światełko nadziei, że coś się zmienia w urzędach – oświadczył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami.

Niestety taka działalność prokuratury wciąż nie wystarcza.

– Natomiast wielokrotnie składaliśmy donosy, że namawiano do zabicia o. Tadeusza Rydzyka. Odpowiadano nam, że to wolny kraj, jest wolna krytyka i w zasadzie wszystko można mówić – zaznaczył działacz społeczny.

Pojawia się więc pytanie: Na ile poważnie traktować szkalujące komentarze, wpisy, a na ile orzeczenia prokuratury w tych kwestiach?

– Nie raz się zastanawialiśmy, po co nam prokuratura i sądy, skoro oni wszystko jak nie umarzają, to odrzucają. Tłumaczą się wolnością, demokracją albo małą szkodliwością społeczną – podkreślił Ryszard Nowak.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Ryszarda Nowaka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj