PAP/Wojtek Jargiło

Wstępne ustalenia z protestującymi przewoźnikami

Rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi intensywne działania, które mają ratować polskie firmy przewozowe – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek problem na polsko-ukraińskiej granicy omówią ministrowie transportu państw Unii Europejskiej. We wtorek resort rolnictwa porozumiał się z protestującymi rolnikami.

Kolejki tirów wciąż stoją na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej. W czwartek do protestujących przewoźników dołączyli rolnicy, którzy blokują przejście graniczne w Medyce. Przepuszczają auta osobowe, autokary i tiry, ale tylko te z pomocą humanitarną i sprzętem wojskowym.

We wtorek z rolnikami spotkała się minister rolnictwa, Anna Gembicka. Resort spełni ich postulaty.

– Przyjęliśmy rozwiązanie dotyczące uruchomienia dopłat do kukurydzy. Podjęliśmy decyzję o tym, po uzgodnieniu z rolnikami, żeby zwiększyć akcję kredytową o 2,5 miliarda złotych – poinformowała minister Anna Gembicka w Sejmie.

Minister podejmie kroki, aby zrealizować kolejny postulat, czyli utrzymanie podatku rolnego na tegorocznym poziomie. Szefowa resortu rolnictwa chce omówić problemy rolników i przewoźników z wiceszefem Komisji Europejskiej, komisarzem ds. handlu, Valdisem Dombrovskisem. Sytuacją transportowców zajęła się w środę sejmowa Komisja Infrastruktury.

– My nie domagamy się niczego nadzwyczajnego. My domagamy się tak naprawdę przywrócenia sytuacji sprzed wojny – wyjaśnił Rafał Mekler, jeden z liderów protestu przewoźników.

Protestujący chcą przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników oraz likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej. Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek, oskarżył rząd o nieudolne działania.

– Przez ostatnie miesiące nie było żadnych realnych efektów – oznajmił Jan Buczek.

Wiceminister infrastruktury, Rafał Weber, podkreślił, że to nie Polska podpisała umowę transportową z Ukrainą, a Bruksela.

– Decyzja o tym, żeby przywrócić zezwolenia ani decyzje o tym, by zawiesić elektroniczną kolejkę na dwóch przejściach granicznych, nie należą do polskiego rządu. One należą odpowiednio do Unii Europejskiej i rządu ukraińskiego – wyjaśnił Rafał Weber.

Problem na granicy z Ukrainą dotyka przewoźników z całej Unii Europejskiej. Polski rząd szuka sojuszników i zabiega o kolejne negocjacje na unijnym forum.

– Na najbliższej Radzie ministrów transportu UE, która odbędzie się 4 grudnia, czyli w poniedziałek, ten temat został dołączony do agendy – powiedział wiceminister infrastruktury.

Jak mówił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, rząd uznaje szereg postulatów i będzie wnosić o przywrócenie zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy. Jednocześnie rozmowy z Kijowem dają szanse na zmiany w elektronicznej kolejce po ukraińskiej stronie, która w praktyce blokowała przejazd polskich ciężarówek.

– Być może doprowadzą do tego, że na pusto wracające ciężarówki przez granicę będą przepuszczane, co już rozładuje przynajmniej do pewnego stopnia korek i protest zarazem – ocenił Mateusz Morawiecki.

W środę polscy przewoźnicy spotkali się nowym ministrem infrastruktury, Alvinem Gajadhurem, oraz z wojewódzkimi inspektorami transportu drogowego.

– Efektem tego spotkania będą bardziej wzmożone kontrole na drogach dojazdowych prowadzących do przejść granicznych – oświadczył Alvin Gajadhur.

– Aby przedstawić opinii publicznej i Komisji Europejskiej skalę naruszeń, których dopuszczają się przewoźnicy ukraińscy – wskazał Waldemar Jaszczur, przewodniczący Komitetu Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu.

Wiceminister Rafał Weber rozmawiał za zamkniętymi drzwiami z przedstawicielami ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej. Z kolei wiceszef resortu spraw zagranicznych, Paweł Jabłoński, spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce, Wasylem Zwaryczem.

– Sprawa rzeczywiście jest złożona. Strona ukraińska ma bardzo daleko idące oczekiwania. Kierujemy się przede wszystkim polskim interesem – zapewnił Paweł Jabłoński.

Za rozmowami muszą iść efekty, gdyż każdego dnia polskie firmy tracą kolejne kontrakty, a coraz mroźniejsze dni doskwierają kierowcom czekającym w kolejkach.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl