Współpraca urzędów i instytucji w gromadzeniu dokumentów dot. reparacji wojennych

W przeciągu dwóch tygodni urzędy i instytucje takie jak m.in. MON, MSZ, IPN, GUS czy ZUS mają przeszukać swoje zasoby dokumentów pod kontem informacji dot. reparacji wojennych – informuje rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Znalezione materiały zostaną później przekazane parlamentarnemu zespołowi ds. reparacji, którym kieruje poseł Arkadiusz Mularczyk. Dzięki nim będą mogły być przygotowane kolejne analizy dotyczące np. oszacowania rozmiaru doznanych szkód.

Wczoraj w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji państwowych i kilku ministerstw. Dotyczyło ono właśnie prac zespołu. Jak mówi jego przewodniczący poseł Arkadiusz Mularczyk ustalono wówczas, że administracja rządowa i instytucje publiczne podejmą współpracę z zespołem.

– Ustaliliśmy, że instytucje te oddelegują pracowników kompetentnych do współpracy z zespołem, ale także w ciągu dwóch tygodni zobowiązują się do przeprowadzenia wstępnej kwerendy dokumentacji materiałów archiwalnych, opracowań, opinii, analiz, które znajdują się w tych instytucjach, które pozwolą przeprowadzić nam kompleksowe prace nad tą problematyką. Podkreślam, że jesteśmy na początku naszej pracy. Chcemy do niej podejść w sposób bardzo profesjonalny, stąd to spotkanie z administracją rządową, instytucjami publicznymi, które mają określone dokumenty, opracowania, analizy. Chcemy na początkowym etapie zebrać te wszystkie dokumenty, tak żebyśmy mieli solidne podstawy i fundamenty do dalszej pracy – wyjaśnia Arkadiusz Mularczyk.

Parlamentarny zespół ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej działa od września. Powołano go z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości.

Według Biura Analiz Sejmowych polskie roszczenia odszkodowawcze wobec Niemiec są zasadne, nie wygasły i nie uległy przedawnieniu. Tymczasem zespół naukowców Bundestagu ocenia je jako bezzasadne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl