fot. PAP/Radek Pietruszka

Wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. Funduszu Odbudowy

Grupa Wyszehradzka wypracowała wspólne stanowisko w sprawie Funduszu Odbudowy – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu rozmawiał z premierami Węgier, Słowacji i Czech.

Kryzys spowodowany koronawirusem jest bezprecedensowy. Uderza w unijną i światową gospodarkę, powodując recesję.

Inwestycje prywatne cofają się, jest ich mniej. W to miejsce powinny wejść inwestycje publiczne, inwestycje w różnych wymiarach – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Przede wszystkim infrastrukturalnym. To budowa mniejszych i wiekszych dróg, mostów, autostrad czy też kolei. Te przedsięwzęcia w Polsce już są realizowane z budżetu państwa i środków pozyskanych z Unii Europejskiej. Fundusz Odbudowy to środki, które pomogłyby Polsce, państwom Grupy V4 oraz innym państwom UE znowu napędzić gospodarkę.

– Te dodatkowe 750 mld euro, co najmniej 750 mld euro, bardzo pomogą w odbiciu się po kryzysie – zaznaczył szef polskiego rządu.

By tak się stało, potrzebna jest elastyczność w wydawaniu tych środków, co podczas spotkania mocno podkreślali premierzy państw Grupy V4.

– Na co innego potrzebuje północ, na co innego południe Europy, a na co innego centralna Europa, czyli nasze państwa – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

To warunek konieczny, żeby ten europejski fundusz mógł rzeczywiście być kołem zamachowym ponownego szybkiego wzrostu w całej UE – podkreślał premier. Jest jeszcze jeden warunek – to sprawiedliwość.

– Te państwa, które są bogatsze, muszą płacić więcej. Nie powinny być rabaty do budżetu UE możliwe dla tych państw, które dziś są o wiele bogatsze – powiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, Fundusz Odbudowy nie może zastąpić polityk traktatowych. One muszą być wsparte poprzez wieloletnie ramy finansowe, o których również rozmawiali premierzy Grupy V4.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl