WSKSiM: trwa międzynarodowy kongres o pomocy Polaków w ratowaniu Żydów

W Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu przy ul. Starotoruńskiej trwa międzynarodowy kongres ,,Przywracanie pamięci o zapomnianych bohaterach II wojny światowej. Pomoc Polaków w ratowaniu Żydów”. Wydarzenie transmitują Radio Maryja i TV Trwam.

Wśród gości i prelegentów znaleźli się m.in. szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Beata Kempa; sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych – Jan Dziedziczak; ks. prof. Waldemar Chrostowski; rzecznik KEP – ks. dr Paweł Rytel-Andrianik; prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Jarosław Szarek i Michał Sobelman, przedstawiciel ambasady Izraela w Polsce.

Na początku spotkania głos zabrał m.in. o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja. W swoim przemówieniu rektor-założyciel WSKSiM zwrócił uwagę, że XX wiek zapisał się w historii  jako czas brutalnych totalitaryzmów.

– Zabijanie rozpoczyna się od zwykłej niechęci do drugiego człowieka, nienawiści, złego słowa o drugim, odbierania dobrego imienia, a może od propagandy – to jest następny etap. I tak zabijanie się zaczynało. W czasach nowożytnych to widzimy: czy to w Meksyku, Hiszpanii, w Europie – gdzieś w Polsce, Niemczech, w „Sowietach”. W XX wieku – w każdym wieku – byli ludzie, którym było dalekie to przykazanie „miłuj bliźniego jak siebie samego”. Miłość własna, egoizm, a konsekwencją egoizmu jest zabijanie. XX wiek to wiek strasznych totalitaryzmów – mówił o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Głos na kongresie zabrał też Michał Sobelman. Dyplomata wskazał, że wielu Polaków ratujący Żydów przez długie lata było zapomnianych. „Wiele tysięcy ludzi żyje dzięki tym bohaterskim Polakom” – dodał. Odniósł się też do toruńskiej Kaplicy Pamięci.

– Mam nadzieję, że ta piękna Kaplica będzie przyciągała także młodzież izraelską, szukającą pamiątek po swoich przodkach – powiedział Michał Sobelman.

Lis do uczestników Międzynarodowego Kongresu skierował prezydent Polski Andrzej Duda. Odczytał go minister Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Cieszę się, że spotkali się państwo, aby podjąć refleksje nad wspólnymi losami Polaków i Żydów w czasach shoah. Uważam bowiem, że te dramatyczne wydarzenia są bardzo ważnym elementem historycznych doświadczeń łączących oba nasze narody. Upowszechnianie rzetelnej wiedzy o nich ma też istotne znaczenie dla umacniania nowoczesnej polskiej tożsamości i pozytywnego wizerunku naszego państwa w świecie. Dlatego chcę wyrazić szacunek i wdzięczność władzom i całej społeczności Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej za podjęcie tej cennej inicjatywy – napisał prezydent Andrzej Duda.  

Kongres organizowany jest w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego celem jest m.in. przekazywanie rzetelnej wiedzy historycznej na temat wkładu Polaków w ratowanie Żydów i walka ze stereotypami polskiego antysemityzmu.

Przebudowanie świadomości historycznej w tym temacie jest wielkim wyzwaniem – mówił wcześniej na antenie TV Trwam dr Adam Sandauer, który również zabierze głos na toruńskim kongresie

Trzeba – to jest wielkie wyzwanie tego pokolenia – próbować przebudowywać nie tylko świadomość nie tylko polską. Myślę, że wśród Polaków byli jedni i drudzy, natomiast szmalcowników trzeba zwalczać, a pokazywać te najlepsze postawy. Wobec współczesnych elementów nie można o tym mówić, bo na dzień dzisiejszy, jeśli komuś chce się przypiąć łatkę, że się go nie lubi – jest antysemitą, a jak komuś chce się przypiąć łatkę, że jest lewak – jest Żydem. Nie wszyscy, którzy są niedobrzy, są antysemitami. Nie wszyscy, którzy są lewakami, są Żydami. Nie używajmy tych rasistowskich narzędzi – powiedział dr Sandauer.

Kongres zakończy Msza św. o godz. 18.00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl