fot. pixabay.com

Wskaźnik WIBOR może zostać zastąpiony od 2023 roku przez wskaźnik WIRD

Od przyszłego roku wskaźnik WIBOR może zastąpić wskaźnik WIRD. Mechanizm opracowany przez Giełdę Papierów Wartościowych może być niższy nawet o dwa punkty procentowe. W praktyce jednak raty kredytów nie muszą być niższe. Rząd chce, aby od lipca ruszyła pomoc dla kredytobiorców.

Przepisy o wsparciu kredytobiorców zyskały we wtorek akceptację rządu. Teraz projektami zajmie się Sejm. Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, obóz rządzący chce, aby kredytobiorcy mogli korzystać ze wsparcia od pierwszego lipca.

– Po pierwsze, każdy będzie mógł skorzystać z 8 miesięcy wakacji kredytowych, bez dodatkowych warunków i opłat. Po drugie, rodziny w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają wsparcie w spłacie kredytu nawet do 2 tys. zł miesięcznie. Na prostych zasadach, bez zbędnych formalności – mówi premier Mateusz Morawiecki.

Aby zwiększyć dostępność dopłat, banki zwiększą środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców z 600 mln do 2 mld zł. Propozycje rządu wspomogą obciążony budżet domowy.

– Każda rata to jest kilkaset złotych więcej niż to, co było kilka miesięcy temu. W budżecie domowym jest to bardzo odczuwalne – zaznacza kredytobiorca, Kamil Lis.

Zgodnie z planem rządu, wskaźnik WIBOR, na podstawie którego obliczane są raty kredytów, zastąpi nowy. W środę swoje propozycje przedstawiła spółka GPW Benchmark.

– Zaproponowaliśmy trzy wskaźniki do konsultacji publicznych – wskaźnik WIRD, wskaźnik WIRF i wskaźnik WRR. Pierwszy obejmuje transakcje niezabezpieczone jednodniowe na rynku międzybankowym, na rynku instytucji finansowych i przedsiębiorstw. (…) Ten wskaźnik jest najniższy – wskazuje prezes GPW Benchmark, Zbigniew Minda.

Różnica pomiędzy najwyższym WIBOR-em a najniższym WIRD-em to niespełna 0,4 procent. W przypadku stawek dłuższych, np. sześciomiesięcznych, różnica sięga 2 procent. Wskaźnik WIRD jest niższy niż sugerowany przez rządzących wskaźnik POLONIA.

– WIRD kształtuje się na poziomie ok. 20-30 pkt bazowych niżej, dlatego że bierzemy pod uwagę szerszy rynek – wyjaśnia Zbigniew Minda.

Niewykluczone, że przy spadku stóp procentowych różnica pomiędzy WIRD-em a WIBOR-em będzie niekorzystna dla kredytobiorców, gdyż nowa stawka będzie zmniejszać się wolniej. Wskaźnik WIRD może być jednak wyższy, gdyż Unia Europejska narzuca korektę tzw. spreadu kompensacyjnego. Chodzi o wyrównanie poziomu wskaźników.

– Zasadą jest, że zmiana ma być neutralna. Nikt nie ma zyskać, nikt nie ma stracić – mówi Zbigniew Minda.

Ministerstwo Finansów może wydać rozporządzenie o stosowaniu do kredytów stawki WIRD bez korekty spreadu. Propozycje GPW Benczmark będą szeroko konsultowane.

– Uzgodniony pomiędzy Komisją Nadzoru Finansowego a systemem bankowym, aby był on optymalnym modelem z punktu widzenia kredytów, które mają charakter długoterminowy – podkreśla wiceminister finansów, Artur Soboń.

Korzyści dla kredytobiorców związane ze zmianą wskaźnika to na razie tylko teoria

– 300-tysięczny kredyt wzięty na 30 lat. (…) Obniżka oprocentowania o jakieś 2 proc. teoretycznie dawałaby na takim kredycie 400 zł – wskazuje ekonomista, dr Bartosz Michalski.

Jak zaznacza wiceprezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Marek Rzewuski, kredytobiorcy liczą na wprowadzenie stałego oprocentowania kredytów.

– Kredytobiorcy nie oczekują lepszego wskaźnika, który zastąpi WIBOR. Oni oczekują uczciwych i przewidywalnych warunków, czyli takich, w jakich bank bierze na siebie część ryzyka, które zostało scedowane na kredytobiorcę – akcentuje Marek Rzewuski.

Nowy wskaźnik zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl