fot. https://twitter.com/zoowroclaw

Wrocław: W zoo urodził się gibon białopoliczkowy

Samiec gibona białopoliczkowego przyszedł na świat we wrocławskim zoo. To gatunek zagrożony wyginięciem; w naturze jest zaledwie około 160 osobników, a w ogrodach zoologicznych na całym świecie ponad 200.

Samiec gibona białopoliczkowego urodził się pod koniec września, ale wrocławskie zoo poinformowało o tym dopiero w czwartek. Nowo narodzony gibon jest potomkiem jedynej pary tego gatunku w Polsce – podano.

Według prezesa wrocławskiego zoo Radosława Ratajszczaka, we wrocławskim ogrodzie zoologicznym jest jeden z najlepszych wybiegów dla gibonów w Europie.

„Mogą tu realizować naturalne zachowania i mają spokój. W zamian odwdzięczają się pięknymi śpiewami i przychówkiem” – powiedział Ratajszczak.

Prezes zwrócił uwagę, że gibony białopoliczkowe są wymagającym gatunkiem, jeśli chodzi o hodowlę zachowawczą. Do rozrodu trzeba zapewnić im określone warunki bytowe oraz – co istotne – zadbać o zachowanie różnorodnej puli genetycznej.

„Dobór par hodowlanych w przypadku małp jest jeszcze trudniejszy niż z innymi zwierzętami. Poza licznymi uwarunkowaniami wchodzi czynnik podobania się sobie lub nie. My mieliśmy szczęście, bo Carusa i Xian od razu przypadli sobie do gustu, a Dao pojawiła się już rok później” – powiedział prezes.

Gibon białopoliczkowy to gatunek zagrożony wyginięciem. W naturze żyje jedynie 160 osobników. Występują tylko na terenie Wietnamu, Laosu i prawdopodobnie Chin.

PAP

drukuj