fot. facebook.com/Rodzina.Rodla/?tn-str=k*F

Wrocław: Odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

We Wrocławiu odbyły się w niedzielę uroczystości, podczas których podsumowano jubileuszowy Rok Prawd Polaków spod Znaku Rodła. W tym roku mija 80 lat od ogłoszenia pięciu prawd, które stanowiły i stanowią swoistego rodzaju katechizm narodowy.  

Rok 2018 został ogłoszony przez polski Senat rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. W niedzielę podsumowano wydarzenia, które miały miejsce w tym roku. W Sali Wielkiej Ratusza odbyły się występy artystyczne. Na scenie zaprezentowała się młodzież szkolna m.in. z Niemczy i Wrocławia.

Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła we Wrocławiu, podkreślił, że każdy z młodych ludzi powinien poznać Prawdy Polaków spod Znaku Rodła.

Myślę, że to ziarno tak obficie wysiane będzie w bliższej lub dalszej perspektywie przynosić ten owoc, który będzie wyrastał w szczególności w środowiskach oświatowych i szkolnych, bo od wielu lat młodzi ludzie są dla nas środowiskiem, które powinno Prawdy Polaków spod Znaku Rodła i całe dziedzictwo poznawać. Takie jest też nasze zadanie – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła ogłoszono 6 marca 1938 r w Berlinie w czasie I Kongresu Polaków. Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie.

Przypomnijmy pięć prawd: Jesteśmy Polakami. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak narodowi służy. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle.

RIRM

drukuj