fot. PAP

Ks. abp Michalik laureatem nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się dziś uroczysta gala wręczenia nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r. przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Należy ona do najważniejszych niepaństwowych wyróżnień w dziedzinie polskiej kultury.

Tegorocznymi laureatami zostali: ks. abp Józef Michalik – były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita przemyski, kompozytor Michał Lorenc oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Ks. abp. Józef Michalik nagrodę otrzymał za wieloletnią i ofiarną służbę duszpasterską, troskę o jedność Kościoła i narodu w Polsce oraz za odwagę ekumenicznych inicjatyw. Michałowi Lorencowi nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcia na polu muzyki filmowej, zwłaszcza za oprawę muzyczną do filmu „Jan Paweł II. Szukałem was…”.

– Tegoroczna nagroda oscyluje wokół niepowtarzalnego zdarzenia w życiu narodu – do kanonizacji Papieża Polaka. Było to wydarzenie ponadczasowe więc nie można pominąć pewnych instytucji jak Centrum Jana Pawła II, czy osobę ks. abp. Józefa Michalika – który urząd przewodniczącego KEP pełnił przez długie lata, także w czasie pontyfikatu św. Jana Pawła II – powiedział Piotr Sutowicz, członek Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” – zaznacza Piotr Sutowicz, członek Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Włodzimierz Pietrzak żył 31 lat. Był żołnierzem Powstania Warszawskiego. Napisał sześć tomów prozy, dwa niewielkie tomiki wierszy oraz dramat.

Nagroda jego imienia przyznawana jest za twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej.

RIRM

drukuj