JUBILEUSZ 50-lecia KAPŁAŃSTWA ABP. JÓZEFA MICHALIKA

W archikatedrze przemyskiej odbyły się uroczystości jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich ks. abp. Józefa Michalika – metropolity przemyskiego oraz księży, którzy wraz z nim świętują dziś 50. rocznicę święceń kapłańskich. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W uroczystościach wzięło udział kilkudziesięciu biskupów, w tym ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący KEP oraz ks. abp Jan Martyniak – zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Przybyło także wielu kapłanów, obecny był m.in. o. Tadeusz Rydzyk – Dyrektor Radia Maryja. W Eucharystii uczestniczyły także siostry zakonne oraz licznie wierni.

Mszy św. przewodniczył jubilat ks. abp Michalik, homilię wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Celestino Migliore.

Wskazał na pogodę ducha i stałą gotowość do służby Panu Bogu i ludziom, która charakteryzuje jubilata ks. abp. Józefa Michalika. Dodał, że jest zbudowany prostotą i mądrością metropolity przemyskiego.

– Prosty jest ten, kto w zamieszaniu, nieporządku i konfuzji jasnych idei, ma przed sobą tylko czystą prawdę Bożą. Człowiek o sercu niepodzielonym, który poznał Boga i daje się przez Niego kierować, pozostaje wierny Jego przykazaniom, Jego osądowi i Jego miłosierdziu. Mądry jest ten, kto widzi rzeczywistość taką, jaka ona jest; kto dociera do istoty rzeczy – wyjaśnił ks. abp Celestino Migliore.

Nuncjusz apostolski stwierdził, że 50 lat kapłaństwa ks. abp. Józefa Michalika i księży jubilatów to nie „kres, ale odskocznia”. Dodał, że kapłani mają jeszcze wiele do zaofiarowania.

Ks. abp Celestino Migliore odczytał specjalne przesłanie, które na dzisiejszą uroczystość wystosował Papież Franciszek.

„Czcigodnemu bratu Józefowi Michalikowi, arcybiskupowi i metropolicie przemyskiemu obrządku łacińskiego. Cieszę się razem z Tobą czcigodny bracie. Pragniemy przesłać Ci słowa szczere duchowej bliskości, uznania i wdzięczności. Radujemy się razem z Tobą w Panu, który raczył obdarzyć Cię obficie osobliwymi swoimi darami w wypełnianiu kapłańskiej posługi”.

Ks. abp Józef Michalik powiedział, że nie spodziewał się, że dane mu będzie obchodzić 50-lecie kapłaństwa, z czego 28 lat w posłudze biskupa. Dodał, że posługa kapłańska zawsze go fascynowała.

– Niekiedy bywały trudności, ale nigdy nie wątpiłem, że to jest moje miejsce w życiu. Zawsze wiedziałem, że powinienem być tu, gdzie jestem, tylko gorliwszy, bardziej pracowity i miłosierny – mówił ks. abp Józef Michalik.

Zwrócił uwagą na znaczenie jedności kapłańskiej, której celem jest troska o Boga i ludzi na „polskiej ziemi”. Dodał, że to jest siłą Kościoła i jest bardzo potrzebne ojczyźnie, mimo częstej niesłusznej krytyki.

Po homilii odśpiewano hymn do Ducha Świętego odmówiono modlitwę za jubilatów oraz przekazano im poświęcone krzyże.

Po Eucharystii zaplanowano zawody sportowe, występy artystyczne oraz koncert muzyki gospel. Uroczystości jubileuszowe wpisują się jednocześnie w diecezjalne dziękczynienie za kanonizację PapieżyJana Pawła II i Jana XXIII.

Przemyskie obchody jubileuszowe zakończą się w niedzielę o godz. 19.00 koncertem galowym muzyki gospel.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl