fot. PAP/Marcin Gadomski

Wojsko Polskie organizatorem obchodów na Westerplatte

Od tego roku to Wojsko Polskie będzie organizować obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Poinformował o tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszak.

Westerplatte to reduta polskości. To miejsce uświęcone krwią żołnierzy Wojska Polskiego. W zeszłym roku wykorzystywane było przez polityków totalnej opozycji do politycznych wystąpień.

– Tak oceniam wystąpienie prezydent Dulkiewicz w ubiegłym roku, które wpisywało się niewątpliwie w kampanię wyborczą; zresztą zapraszano na Westerplatte osoby kontrowersyjne – powiedział  minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Taką osobą, zdaniem ministra obrony narodowej, jest chociażby wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

– W ubiegłym roku przez gardło Timmermansa nie przeszło nazwanie agresora. Nie powiedział, że to Niemcy byli  agresorem w 1939 roku – wskazał Mariusz Błaszczak.

Dotychczas organizatorem uroczystości rocznicowych na Westerplatte były władze Gdańska, do którego należała część terenów Westerplatte. Obecnie przeszły one pod władanie Skarbu Państwa.

– Od tego roku Wojsko Polskie będzie organizatorem uroczystości związanych właśnie z upamiętnieniem dzielności, bohaterstwa żołnierzy Wojska Polskiego, którą to dzielność i bohaterstwo okazali w sposób niezwykły właśnie we wrześniu 1939 roku – podkreślił minister obrony narodowej.

Od czterech lat na terenie półwyspu prowadzone są prace archeologiczne. Pozwoliły odnaleźć szczątki 10 osób.

– To wszystko mobilizuje nas do przyspieszenia wszelkich prac, również w zakresie budowy cmentarza, na którym polscy żołnierze zostaną godnie pochowani – zaznaczył wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Konkurs na koncepcję cmentarza ogłosiło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wspólnie z resortem kultury. Organizatorzy zaplanowali miejsce dla 24 grobów. Decyzja w sprawie budowy cmentarza jest pierwszą decyzją inwestycyjną na terenach Westerplatte w III RP.

– To pokazuje, że proces inwestycyjny na Westerplatte nabiera właściwego tempa, na które czekają wszyscy Polacy – podkreślił dr Karol Nawrocki.

Docelowo na Westerplatte ma powstać muzeum, które godnie upamiętni pamięć o poległych.

– Polska jest zbudowana na takich symbolach, które wyrażają konstytutywne wartości, niezbywalne wartości dla naszej tożsamości. I jednym z tych symboli jest właśnie Westerplatte powiedział wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Cmentarz ma być gotowy na 1 września 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl