fot. PAP/EPA.

Wojna na Ukrainie trwa już prawie dwa lata

Za dwa dni, 24 lutego, miną dwa lata, odkąd zbrodnicza Rosja zaatakowała Ukrainę. To czas na podsumowania.

Dwa lata rosyjskiej agresji na Ukrainie skłaniają do wielu refleksji oraz podsumowań. „Ukraina osiągnęła na wojnie znacznie więcej niż Rosja” – wskazał z wywiadzie dla Fox News ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski.

 „W ciągu tych dwóch lat odzyskaliśmy część obwodu charkowskiego. Teraz jesteśmy w tym obwodzie i odblokowaliśmy Morze Czarne, są szlaki zbożowe na morzu i zniszczyliśmy mnóstwo okrętów rosyjskiej floty. Obwód charkowski został niemal w całości wyzwolony w czasie ukraińskiej kontrofensywy jesienią 2022 roku” – wyjaśnił ukraiński polityk.

Tym, co w ostatnim czasie wywołało wiele głosów niepokoju, było zdobycie przez Rosjan Awdijiwki. To największy sukces militarny Kremla od maja 2023 roku i zajęcia Bachmutu. Rosja zapowiada swoją dalszą ofensywę w Donbasie. Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski wzywa do przyspieszenia dostaw pomocy z Zachodu.

„Kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą” – odpowiada sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.

Ukraina w obronie przed rosyjską inwazją stawia na bezzałogowce.

„Prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył cel: milion dronów FPV. Widzimy już efekty zmiany podejścia do tego rodzaju uzbrojenia. Fundusze dla ukraińskich producentów wzrosły, podobnie ich możliwości” – powiedział Mychajło Fedorow, ukraiński minister transformacji cyfrowej dla portalu Ukraińska Prawda.

Na początku lutego prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o utworzeniu nowego rodzaju wojsk – Sił Systemów Bezzałogowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl