fot. PAP/Lech Muszyński

Wojewoda lubuski zwrócił się o pomoc do służb państwowych ws. pożaru w Przylepie

Wojewoda lubuski, Władysław Dajczak, poinformował, że wystąpił do szefa Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka, o wsparcie działań przy pożarze w pobliżu Zielonej Góry poprzez żołnierzy WOT i centralne siły do badań chemicznych Wojska Polskiego. Wojewoda podsumował w poniedziałek działania służb przy usuwaniu skutków pożaru odpadów niebezpiecznych w Przylepie. Jak mówił, przez 2 doby koordynowano je na poziomie władz centralnych, samorządowych oraz jednostek podległych.

W ramach prowadzonych działań wojewoda lubuski, Władysław Dajczak, wystąpił do resortu obrony o wsparcie przy badaniach chemicznych. Po poniedziałkowym sztabie kryzysowym powiedział, że były one najbardziej istotne.

Ze wszystkimi służbami analizowaliśmy sytuację. Wystąpiłem też do ministra obrony narodowej o wsparcie tych działań poprzez żołnierzy WOT, poprzez centralne siły do badań chemicznych Wojska Polskiego, bardzo profesjonalne z doskonałym sprzętem. Badania chemiczne były dla nas najbardziej istotne i ważne, które od pierwszego momentu prowadziła Państwowa Straż Pożarna wspomagana jednostkami z sąsiednich województw, prowadził je też Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i wyniki tych badań były najistotniejsze, ponieważ one wskazywały na to, czy istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców – wyjaśnił Władysław Dajczak.

Wojewoda podał, że w akcję gaszenia pożaru w Przylepie zaangażowanych było prawie 400 strażaków i 60 rodzajów samochodów specjalistycznych. Ogień, który pojawił się w sobotę, opanowano w niedzielę rano. Obecnie na miejscu trwają ostatnie prace, natomiast akcja gaśnicza została już zakończona. Z terenu pożaru pobrano próbki gleby i wody do analizy laboratoryjnej. Na miejscu (w celu zbadania okoliczności zdarzania) pojawią się też prokuratorzy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl