fot. TT/@Straz_Graniczna

Woj. pomorskie: ponad 140 nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców w firmie z branży stoczniowej

Strażnicy graniczni z Gdańska, w trakcie kontroli w trójmiejskiej firmie z branży stoczniowej, wykryli 144 osoby, które pracowały bez odpowiednich zezwoleń i umów. Były to osoby z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

„Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gdańsku, którzy zakończyli kontrolę legalności pracy w trójmiejskim podmiocie gospodarczym branży przemysłowej ustalili, że na 168 zatrudnionych cudzoziemców 144 pracowało nielegalnie” – przekazał rzecznik prasowy Komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, kmdr ppor. Straży Granicznej Andrzej Juźwiak.

Wyjaśnił, że mundurowi zweryfikowali dokumentację związaną z powierzeniem pracy 168 obywatelom Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji.

„Okazało się, że 144 osoby pracowały niezgodnie z obowiązującymi przepisami – bez wymaganych zezwoleń i bez umów” – dodał Andrzej Juźwiak.

Wobec 16 cudzoziemców pracodawca nie dopełnił obowiązku pisemnego powiadomienia właściwego powiatowego urzędu pracy o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców.

Kmdr ppor. Straży Granicznej, Andrzej Juźwiak, dodał, że wobec pracodawcy skierowany zostanie wniosek do sądu o ukaranie.

„Grozi mu grzywna do 30 tys. zł” – podkreślił.

Grzywną zagrożeni są również cudzoziemcy, którzy świadcząc pracę bez zezwoleń, naruszyli przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl