fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Rzecznik SG: Dwie grupy cudzoziemców próbowały sforsować polsko-białoruską granicę

W niedzielę dwie grupy cudzoziemców próbowały nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Większa liczyła aż 34 osoby – powiedziała porucznik Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1482981925061111811

Do pierwszej próby doszło o pierwszej w nocy w niedzielę na odcinku chronionym przez Straż Graniczną w Dubiczach Cerkiewnych.

„Zatrzymaliśmy sześciu cudzoziemców, po dwóch obywateli Turcji, Syrii i Iraku, którzy przy wsparciu służb białoruskich przedostali się na polską stronę. Wszyscy odmówili ubiegania się o ochronę międzynarodową, więc zostali zawróceni do linii granicy” – poinformowała porucznik Anna Michalska.

Do kolejnego incydentu doszło przed północą w okolicach Czeremchy. Granicę szturmowały 34 osoby.

„To byli przede wszystkim obywatele Syrii, Iraku i Turcji, a także jeden Egipcjanin. Wspomagała ich strona białoruska. W kierunku polskich funkcjonariuszy poleciały kamienie i konary drzew” – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

Zapewniła, że cudzoziemców zatrzymano tuż po przekroczeniu granicy. Dodała, że w niedzielę zauważono celowe uszkodzenia concertiny na odcinkach Szudziałowo, Mielnik i Płaska.

W styczniu br. Straż Graniczna odnotowała już 500 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W zeszłym – 39,7 tys. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. prób, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl