fot. pixabay.com

Norwegia: Jutro sąd zacznie rozpatrywać wniosek Andersa Breivika o warunkowe zwolnienie z więzienia

Sąd okręgu Telemark, na południu Norwegii, zacznie rozpatrywać 18 stycznia br. wniosek Andersa Breivika o warunkowe zwolnienie z więzienia, czemu sprzeciwia się prokuratura. Anders Breivik wygłosi mowę, a świadkiem terrorysty będzie szwedzki neonazista. Rozprawa to także trauma dla rodzin ofiar.

Według wyroku skazany na 21 lat więzienia Anders Breivik po odbyciu minimalnej kary, określonej na 10 lat, może starać się o wcześniejsze zwolnienie. Taki wniosek Fjotolf Hansen (imię i nazwisko, jakie w 2017 roku przyjął Anders Breivik) złożył w pierwszym możliwym terminie, już 22 lipca 2021 roku.

W tym dniu w Norwegii obchodzono 10. rocznicę dokonanego przez Andersa Breivika zamachu terrorystycznego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya, w których zginęło łącznie 77 osób.

Rozprawa, która rozpocznie się 18 stycznia 2022 roku, a zakończy 20 lub 21 stycznia, ze względów bezpieczeństwa będzie mieć miejsce w zaadaptowanej na sąd sali gimnastycznej więzienia w Skien pod Oslo, gdzie odbywa karę Anders Breivik.

Prokuratora, służba więzienna oraz psychiatra sprzeciwiają się warunkowemu zwolnieniu terrorysty.

„Na podstawie materiału, jaki otrzymaliśmy z więzienia oraz nowej oceny ryzyka dokonanej przez psychiatrę, nadal uważamy, że istnieje niebezpieczeństwo, że Anders Breivik popełni nowe, poważne przestępstwo” – oświadczyła prokurator Hulda Karlsdottir.

Dla decyzji sądu kluczowa może być opinia psychiatry.

Na przedstawienie swoich argumentów Anders Breivik otrzymał od sądu trzy godziny. Obrońca terrorysty Oystein Storrvik nie chciał ujawnić, co powie jego klient. Przekazał jedynie, że „wygłosi dłuższe przemówienie”.

Jako świadek zeznawać będzie szwedzki neonazista, członek Nordyckiego Ruchu Oporu, Paer Oeberg. Został on wezwany na wniosek terrorysty. Nie wiadomo z jakiego powodu.

Jak zauważają norweskie media, rodziny ofiar znów muszą przejść przez traumę. Lisbeth Royneland, liderka grupy wsparcia, powinna w dniu rozpoczęcia procesu obchodzić 29. urodziny córki. Synne została zastrzelona przez Andersa Breivika na wyspie Utoya. Matka spędzi ten dzień w sądzie w Oslo, śledząc przekaz wideo.

W zeszłym roku ocaleni oraz bliscy ofiar, w tym politycy rządzącej Norwegią Partii Pracy, otrzymali od Andersa Breivika listy, w których powtarzał on ekstremistyczne tezy swojego manifestu.

Wcześniej Anders Breivik bezskutecznie walczył przed sądami w Norwegii oraz przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka o poprawę warunków pobytu w więzieniu, skarżąc się na niehumanitarne traktowanie. Izolację nazwał torturami.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl