fot. cba.gov.pl

Woj. podlaskie: oszustwo „na funkcjonariusza CBA” – 60-latka straciła 150 tys. złotych

Blisko 150 tys. zł przelała 60-letnia mieszkanka okolic Siemiatycz (woj. podlaskie) na wskazane przez oszustów konto. Kobieta uwierzyła, że kontaktuje się z nią Centralne Biuro Antykorupcyjne, prowadzące rzekomo akcję przeciwko włamywaczom na konta bankowe.

Pod przykrywką prowadzonej akcji, wymierzonej w grupę przestępczą włamującą się na konta bankowe, oszust przekonał kobietę do wykonania operacji na jej rachunku. Pokrzywdzona, myśląc, że chroni swoje oszczędności, na wskazane przez niego konto przelała blisko 150 tys. złotych – poinformował zespół prasowy podlaskiej policji.

Kobieta odebrała połączenie z zastrzeżonego numeru; zadzwonił mężczyzna, który podał się za funkcjonariusza CBA. Mówił o akcji przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej włamań na konta bankowe, przekonywał że pieniądze 60-latki są zagrożone. Kobieta uwierzyła też, że jej pomoc jest niezbędna w trwającej akcji. Postępując zgodnie z instrukcjami dokonała trzech przelewów na wskazane przez oszustów konto bankowe.

Policja po raz kolejny przypomina, że prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie żądają pieniędzy, nie informują telefonicznie o swoich działaniach i proszą o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w takich sytuacjach i nie podejmowanie pochopnych decyzji finansowych.

„Jeżeli otrzymamy taki telefon, natychmiast zakończmy rozmowę, w szczególności, gdy rozmówca oczekuje od nas przekazania pieniędzy. W takiej sytuacji należy skontaktować się z operatorem numeru alarmowego 112 bądź skonsultować otrzymane informacje z członkiem rodziny lub inną zaufaną osobą” – apelują funkcjonariusze.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl