fot. tv trwam

CBA zatrzymało byłego agenta Tomka. Przeszukano też mieszkania prezesa NIK

Centralne Biuro Antykorupcyjne na polecenie prokuratury zatrzymuje słynnego agenta Tomka. W środę też CBA przeszukuje mieszkania prezesa NIK Mariana Banasia oraz zatrzymuje jego syna. Wszystko to dzieje się w dniu zmiany szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Środa jest również dniem rozpoczęcia kontroli Najwyższej Izby Kontroli w Prokuraturze Krajowej.

 

Tomasz Kaczmarek, były agent CBA jest podejrzany m.in. o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o wyłudzenie znacznych sum pieniędzy z Fundacji Helper prowadzonej przez jego żonę.

Z pieniędzy przekazywanych przez państwo kupowano m.in. kosztowne  perfumy, bieliznę damską, drony za ponad 100 tys. zł i inne luksusowe przedmioty. Sprawa jest poważna – przyznał Bartosz Brzyski, politolog.

Oczywiście to zawsze ma kontekst polityczny, bo Tomasz Kaczmarek był blisko szefostwa CBA, kiedy jeszcze tam pracował – powiedział Bartosz Brzyski.

W latach 2006-2010 Tomasz Kaczmarek, jako agent Tomek, rozpracowywał między innymi sprawę willi Kwaśniewskich w Kazimierzu Dolnym. I tę właśnie sprawę Kaczmarek wykorzystał do swojej obrony w związku z zarzutami, jakie obecnie stawia mu prokuratura.

Agent Tomek o rzekomych naciskach wywieranych przez ówczesnych szefów CBA opowiedział między inny stacji TVN.

Rzeczywiście chyba mógłbym wam opowiedzieć trochę o tym, jak w rzeczywistości wyglądała kwestia operacji specjalnej związanej z domem w Kazimierzu Dolnym – mówił Tomasz Kaczmarek.

To wystąpienie w TVNie i wyznanie agenta Tomka, to był jego strzał wyprzedzający to, czego mógł się spodziewać, czyli właśnie tego zatrzymania – zaznaczył Bartosz Brzyski.

Funkcjonariusze CBA przewieźli agenta Tomka do prokuratury w Białymstoku, gdzie rozpoczęło się jego przesłuchanie. Zatrzymanie Tomasza Kaczmarka to nie jedyna w środę taka operacja CBA. Funkcjonariusze CBA zatrzymali Jakuba Banasia, syna prezesa NIK Mariana Banasia.

CBA oraz prokuratura prowadzą dochodzenie w sprawie niejasności wokół oświadczeń majątkowych prezesa NIK. Funkcjonariusze Biura przeszukali  mieszkania Mariana Banasia w Warszawie, Krakowie oraz krakowskie mieszkanie jego córki. CBA weszło też do siedziby NIK. W związku z przeszukaniami prezes Banaś wystosował protest do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

„(…) takie działanie organów ścigania jest bez precedensu, bowiem oznacza możliwość naruszenia niezależności konstytucyjnego, naczelnego organu kontroli państwowej” – napisał Marian Banaś.

Prezes NIK podkreślił, że wobec osoby, której przysługuje immunitet nie wolno podejmować tego rodzaju czynności. Środowe akcje CBA mogą być zwiastunem pewnych zmian w formacji rządzącej – zauważył Jakub Koper, politolog. 

A być może jest to już umówiona zmiana wcześniej różnych frakcji w Zjednoczonej Prawicy, które te zmiany postulowały i w końcu dochodzi do pewnych przetasowań, które były wcześniej umówione – powiedział Jakub Koper.

Jednym z tych przetasowań jest zmiana na stanowisku szefa CBA. Poinformował o niej w mediach społecznościowych Piotr Muller, rzecznik rządu. [czytaj więcej] 

„W związku z końcem kadencji szefa CBA Ernesta Bejdy premier Mateusz Morawiecki bardzo dziękuje za jego służbę. Na pełniącego obowiązki szefa CBA premier powołał płk. Andrzeja Stróżnego– napisał Piotr Muller.

Andrzej Stróżny kierował delegaturą CBA w Katowicach. Ernest Bejda od lat był związany z Mariuszem Kamińskim, obecnym ministrem spraw wewnętrznych i jednocześnie koordynatorem służb specjalnych.

Jednym z powodów niedesygnowania go na kolejną kadencję było zniknięcie ok. 5 mln zł z funduszu operacyjnego Biura. W środę NIK wszczęła kontrolę w Prokuraturze Krajowej.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl