fot. twitter

Radykalni islamiści zagrożeniem dla Europy

Długofalowo radykalni islamiści stanowią największy problem dla bezpieczeństwa Europy. Tak twierdzi wieloletni szef niemieckiego wywiadu August Hanning, który dodaje, że cel ekstremistów islamskich to muzułmańska Europa.

August Hanning w latach 1998-2005 stał na czele Federalnej Służby Wywiadowczej, następnie przez 4 lata pełnił funkcję wiceministra Spraw Wewnętrznych Niemiec. August Hanning w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przestrzega przez zagrożeniami ze strony radykalnych islamistów, którzy w ostatnich latach trafili do Europy.

„Jeśli spojrzymy na różne ugrupowania ekstremistyczne w Europie i w Niemczech, to islamiści stanowią długofalowo największe niebezpieczeństwo. Jesteśmy w stanie poradzić sobie z radykalną prawicą i lewicą, ale nie z radykalnym islamem” – zaznacza August Hanning.

Jak mówi były szef niemieckiego wywiadu, w RFN może być nawet 70 tys. ekstremistów. Ta liczba może się zwiększać, bo większość imigrantów, którzy po 2015 r. przybyli do Niemiec, to samotni, młodzi mężczyźni, którzy w skutek frustracji mogą się radykalizować.

Jest to też grupa statystycznie najbardziej obciążona skłonnością do popełniania przestępstw. Przejawia się to np. w gwałtownym wzroście ataków z użyciem noży, czego wcześniej służby niemieckie nie znały. Jednocześnie dramatycznie spada poczucie bezpieczeństwa obywateli, którzy mają wrażenie, że państwo nie kontroluje sytuacji.

August Hanning ujawnił, że wywiad przewidział kryzys migracyjny na początku 2015 r. Rząd federalny nie tylko długo na to nie reagował, ale też negował wnioski raportów. Zdaniem Augusta Hanninga, kryzys migracyjny był przykładem bezsilności państwa.

 

TV Trwam News

drukuj