fot. PAP/Artur Reszko

Wody Polskie inwestują w retencję

640 inwestycji w retencję zamierzają przez najbliższe trzy lat zrealizować Wody Polskie. Ich wartość oszacowano na 160 mln złotych. Planowane projekty mają zatrzymać jak najwięcej wody w obszarach rolnych.

Wody Polskie sukcesywnie ogłaszają kolejne przetargi na nowe przedsięwzięcia. To m.in. naprawy przepustów, zastawek czy progów piętrzących wodę. Projekty będą realizowane w woj. podlaskim, warmińsko-mazurskim i mazowieckim. Kolejne obejmą też inne regiony Polski.

Plany przedstawił prezes Wód Polskich Przemysław Daca. Jak wskazał, inwestycje w retencję przynoszą szybkie rezultaty.

– W tym roku zamierzamy wydać około 60 milionów. To są bardzo dobre środki, zresztą to są te środki, które mamy, które wygospodarowaliśmy jako Wody Polskie, przeznaczyliśmy z innych inwestycji, tak żeby jak najszybciej dedykować je obszarom wiejskim. One nie są zbyt duże, biorąc pod uwagę skalę naszej działalności, ponieważ prowadzimy inwestycje na prawie 2 miliardy złotych rocznie. Natomiast są to środki, które natychmiastowo przynoszą efekt w postaci wody zatrzymywanej w środowisku wiejskim, środowisku glebowym. To przynosi bardzo duże rezultaty – powiedział Przemysław Daca.

Działalność Wód Polskich skupia się obecnie na obszarach najbardziej dotkniętych suszą. W projekty włącza się  Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej i resort rolnictwa. Do współpracy zostały też zaproszone spółki wodne. To wszystko w ramach tzw. partnerstwa wodnego.

 

RIRM

drukuj