fot. PAP/EPA

Włosi odmrażają gospodarkę. Nie ma jednak mowy o powrocie wiernych do kościołów

Włosi odmrażają gospodarkę i znoszą restrykcje. Od 4 maja możliwe będą odwiedziny bliskich czy wstęp do parków. Z kolei od 1 czerwca ponownie otwarte zostaną restauracje, bary i salony fryzjerskie. Nie ma jednak mowy o powrocie wiernych do kościołów. Przeciwko tej decyzji protestuje włoski Episkopat.

W sobotę Włosi obchodzili święto wyzwolenia miast na północy kraju spod niemieckiej okupacji. Dziś Włosi prowadzą inną walkę – walkę z pandemią, która tylko w tym kraju pochłonęła życie ponad 26 tysięcy osób. Dane z ostatnich dni dają jednak nadzieję, że najgorsze minęło.

Rząd Republiki szykuje się na łagodzenie restrykcji i odmrażanie – będącej w dramatycznym stanie – gospodarki.

– Istnieje ryzyko, którego musimy się podjąć. Musimy stawić temu czoła metodami dość rygorystycznymi, dlatego w drugiej fazie jeszcze ważniejsze będzie utrzymanie bezpiecznych odległości. Nasze zachowanie ma kluczowe znaczenie – powiedział premier Włoch Giuseppe Conte.

Od 4 maja dozwolone będą wizyty u bliskich, ale nie spotkania rodzinne. Chodzi o umożliwienie kontaktu np. z dziadkami, których odwiedzanie było zabronione od momentu wybuchu epidemii. Rusza sprzedaż jedzenia na wynos, aktywność budowlana i produkcja. Muzea, biblioteki i wystawy będą dostępne od 18 maja, podobnie jak sprzedaż detaliczna czy zespołowe treningi. Pojawił się cień szansy na wznowienie piłkarskich rozgrywek.

Kolejna przełomowa data to początek czerwca.

– 1 czerwca to data, z którą ponownie chcielibyśmy otworzyć szerszą działalność barów, restauracji, salonów fryzjerskich, salonów urody, a także działalność w zakresie masażu i pielęgnacji – wskazał premier kraju.

W tym roku szkolnym uczniowie nie wrócą do włoskich szkół. Utrzymano zakaz zgromadzeń i zakaz podróży między regionami bez ważnego powodu. Pogrzeby mogą się odbywać w ścisłym gronie rodzinnym, jednak w rządowym planie nie ma ponownego otwarcia kościołów. Stąd sprzeciw Konferencji Episkopatu Włoch.

„Po tygodniach negocjacji, podczas których Konferencja Episkopatu Włoch przedstawiła wytyczne i protokoły, zgodnie z którymi należy wejść w fazą przejściową w zgodzie ze wszystkimi przepisami zdrowotnymi, przyjęty dekret premiera arbitralnie wyklucza możliwość odprawiania Mszy św. z wiernymi” – oświadczyła Konferencja Episkopatu Włoch.

Episkopat Włoch zarzuca naruszenie prawa do wolności kultu. Po opublikowaniu noty pod tytułem „Brak zgody biskupów”, przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że przeanalizują możliwość uczestnictwa wiernych w Mszach świętych. Według włoskich źródeł, mogłoby to nastąpić 25 maja.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl