fot. PAP/Leszek Szymański

Pandemia koronawirusa

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 506 nowych zakażeniach koronawirusem i 14 zgonach. 

Większość potwierdzonych przypadków, bo aż 209 pochodzi ze Śląska. Jak zaznaczał rzecznik resortu zdrowia – Wojciech Andrusiewicz takie liczby będą się utrzymywać do czasu zakończenia testów wśród górników.

– W najbliższych dniach powinniśmy obserwować już delikatny spadek wyników raportowanych ze Śląska. Jeszcze jutro będzie to zapewne ponad 100, a potem powinniśmy jednak obserwować zejście w dół z tymi wynikami. Jest to między innymi pokłosiem zakończenia pierwszego etapu testowania kopalń – wskazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia uznała za „naukowy przełom” informację brytyjskich naukowców, którzy potwierdzili, że lek deksametazon znacznie zmniejsza śmiertelność wśród osób najciężej chorych na Covid-19.

– Ten lek – deksametazon – można teraz udostępnić. Podjęliśmy kroki w celu zapewnienia wystarczających zapasów nawet w przypadku drugiego szczytu – podkreślił Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii.

Rzecznik polskiego Ministerstwa Zdrowia odnosząc się do tej informacji, przypomniał, że ten lek stosowany jest w Polsce już od dłuższego czasu.

– Ten lek nie jest niczym nowym dla Polski. Jest produkowany przynajmniej w trzech polskich firmach, dostępny na rynku, tani, ale co istotne to jest lek leczenia objawowego – mówił Wojciech Andrusiewicz.

A więc, jak podkreślał rzecznik resortu, to nie jest lek antywirusowy.

TV Trwam News

drukuj