fot. PAP/EPA

Włosi dołączą do budowy Nord Stream 2?

Włochy chcą zaangażować swoje firmy w budowę gazociągu Nord Stream 2 – pisze „Corriere della Sera”. Włoski dziennik przytacza informacje, jakie pojawiły się po rozmowie telefonicznej premiera Matteo Renziego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Podczas grudniowego szczytu UE premier Włoch Matteo Renzi w ostrych słowach skrytykował projekt Nord Stream 2. Zarzucił Niemcom hipokryzję, że z jednej strony domagają się ukarania Rosji za jej agresję na Ukrainę, a z drugiej strony Berlin robi interesy z Moskwą. Teraz Renzi zmienił zdanie i zabiega o większy udział Włoch w gazociągu.

Nie wiadomo jeszcze czy Rzym miałby przystąpić do projektu poprzez system przetargów bądź umów na prace podwykonawcze czy też Włoskie firmy miałyby oficjalnie wejść do konsorcjum realizującego Nord Stram 2.

Na większe zaangażowanie Włoch w projekt na pewno musi się zgodzić kanclerz Niemiec Angela Merkel z którą Renzi spotka się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Nowe połączenie Rosji z Niemcami pozwoli na tranzyt a zachód dodatkowych 55 miliardów gazu ziemnego rocznie.

Nowa droga dostarczania błękitnego paliwa zmarginalizuje jednak Ukrainę i pozbawi ją zysków jakie czerpała z udostępniania swoich gazociągów. Nord Strem 2 godzi także w interesy energetyczne Polski oraz państw Europy Środkowej i wschodniej.

 

 

TV Trwam News

 

 

 

drukuj