fot. PAP/EPA

Włochy: rząd podpisał pakt antyinflacyjny z sieciami produkcji i wielkiej dystrybucji

Premier Włoch, Giorgia Meloni, podpisała w czwartek pakt antyinflacyjny z przedstawicielami firm produkcyjnych, handlowych i wielkiej dystrybucji w sprawie obniżenia i zamrożenia cen podstawowych dób konsumpcyjnych w okresie od 1 października do końca roku.

„Myślę, że po raz pierwszy cały system produkcji i dystrybucji żywności i dóbr powszechnego użytku podpisuje pakt z rządem, by utrzymać pod kontrolą cel z koszyka zakupowego i pomóc rodzinom, przede wszystkim tym potrzebującym” – powiedziała szefowa rządu w swojej kancelarii w Rzymie.

Wyjaśniła, że inicjatywa ta jest rezultatem wielotygodniowych rozmów, które przyniosły konkretny rezultat.

„Pokazuje to też rządowi, że nie jesteśmy sami, kiedy trzeba stawić czoła problemom i że potrafi on słuchać i ma pokorę w sobie, by prosić o pomoc, gdy jest złożona sytuacja, jak spirala inflacyjna, jaką mamy” – dodała Meloni.

„Ten pakt to narzędzie, którego będziemy używać, by pracować razem, aby obniżyć ceny najpowszechniejszych dóbr konsumpcyjnych” – wyjaśniła.

Minister ds. przedsiębiorstw i marki Made in Italy, Adolfo Urso, oświadczył zaś, że to wydatki na artykuły pierwszej potrzeby „najbardziej uderzają we Włochów”.

„Ważne jest to, że ten kwartał antyinflacyjny, rozpoczynający się w niedzielę, obejmie również cały okres Bożego Narodzenia” – dodał.

Adolfo Urso podkreślił, że od października 2022 roku, odkąd działa obecny rząd, inflacja spadła z 11,8 do 5,4 procent.

„Ale możemy zrobić więcej i ten pakt jest słusznym kierunkiem” – ocenił włoski minister.

PAP

drukuj