fot. twitter.com/PLinItalia

Włochy: Popiersie Piłsudskiego w Rzymie miejscem obchodów Narodowego Święta Niepodległości

W Rzymie miejscem oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości jest tradycyjnie popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Marmurowy pomnik na granitowej kolumnie stoi przy jednej z ulic dzielnicy Parioli. Ulica ta wraz z odsłonięciem pomnika Piłsudskiego otrzymała jego imię.

W przeddzień święta wieniec przed popiersiem złożyła ambasador RP we Włoszech, Anna Maria Anders. Pomnik stojący przy viale Maresciallo Pilsudski wykonał jeden z najbardziej znanych rzeźbiarzy okresu dwudziestolecia – Henryk Kuna (1879-1945). Widnieje tam napis po włosku: „Temu, który przywrócił Polsce jej miejsce w świecie”.

Inicjatorem upamiętnienia Piłsudskiego w Rzymie był jego wieloletni adiutant i przyjaciel, generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, który w latach 1938-1940 był ambasadorem Polski we Włoszech.

Pomnik został odsłonięty 19 grudnia 1937 roku, a w ceremonii uczestniczył ówczesny burmistrz Wiecznego Miasta, Piero Colonna. Obecna była wtedy również delegacja wojskowa z Warszawy z generałem Bolesławem Wieniawą-Długoszowskim na czele.

Popiersie było miejscem obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada, odwiedzanym zwłaszcza przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Zachowało się zdjęcie z 11 listopada 1944 roku, a więc prawie pół roku po bitwie o Monte Cassino, na którym widać kilkudziesięciu polskich żołnierzy wraz z ambasadorem przy Watykanie, Kazimierzem Papee.

Również rok później, już po wojnie, 11 listopada 1945 roku odbyła się tam rocznicowa uroczystość.

W kolejnych latach powojennych kwiaty przed popiersiem marszałka Piłsudskiego składali kombatanci i przedstawiciele Polonii. Od 1989 roku jest to miejsce stałych oficjalnych obchodów polskich świąt państwowych.

W 2010 roku przeprowadzono gruntowną konserwację popiersia, a do prac włączyły się władze Rzymu.

PAP

drukuj