fot. PAP/Tytus Żmijewski

Kujawsko-pomorskie: Msze święte, koncerty i wystawy w Narodowe Święto Niepodległości

Msze święte w intencji ojczyzny, koncerty i wystawy złożą się na czwartkowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w kujawsko-pomorskim. O wspólne świętowanie do mieszkańców regionu zaapelował wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz.

Serdecznie zapraszam wszystkich państwa do wspólnego celebrowania Narodowego Święta Niepodległości. Obecna sytuacja Polski jest trudna. Istnieją punkty zapalne za granicą i w kraju. Nie czas na waśnie, które nie raz nas gubiły, tylko na jedność, płynącą z troski o dobro wspólne – Polskę – zwrócił się do mieszkańców regionu wojewoda.

W Bydgoszczy wojewódzkie obchody rozpocznie Msza św. w intencji ojczyzny, którą w katedrze świętych Marcina i Mikołaja celebrował będzie ordynariusz diecezji ks. bp. Krzysztof Włodarczyk. Po jej zakończeniu zebrani w świątyni odśpiewają hymn państwowy. Na popołudnie zaplanowano uroczysty koncert fortepianowy Resurrection w Operze Nova – wystąpią pianista Łukasz Kurpiński, bydgoska Orkiestra Wojskowa pod batutą kapelmistrza, mjr. Dominika Sierzputowskiego i muzycy opery.

W hali „Łuczniczka” odbędzie koncert w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska. W programie m.in. pieśni ułańskie, powstańcze i ludowe oraz tańce narodowe i regionalne.

Zaplanowano również Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości i Bydgoski Bieg Niepodległości. Rajd wystartuje z Doliny Śmierci w dzielnicy Fordon i zakończy się na Starym Rynku przed pomnikiem Walki i Męczeństwa, a po drodze uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci i oddadzą hołd poległym w walce o niepodległość. Trasa biegu będzie wiodła uliczkami Starego Miasta.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w swoim oddziale w Osówcu przygotowało pokaz sprzętu wojskowego. Będzie można zobaczyć kilkanaście, na co dzień nieprezentowanych, pojazdów wojskowych znajdujących się w zbiorach placówki. Są to m.in. wyrzutnia rakietowa BM-13 „Katiusza”, armata samobieżna 2S7 „Pion”, samobieżny ustawiacz min UMS „Kalina”, czołg lekki M3A1 „Stuart” oraz wyrzutnia rakiet taktycznych 9P129 „Toczka”. W głównej siedzibie będzie można zwiedzać m.in. wystawę stałą „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali”.

W Toruniu przedstawiciele władz złożą kwiaty pod obeliskiem „Ku Czci Poległych w latach 1918–1921” na cmentarzu komunalnym oraz pod pomnikami gen. Józefa Hallera i marszałka Józefa Piłsudskiego w centrum miasta.

W kościele garnizonowym św. Katarzyny zostanie odprawiona Msza św. za ojczyznę. Na Rynku Staromiejskim torunianie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego, a potem wysłuchają koncertu Orkiestry Wojskowej w Toruniu. Na Starym Mieście odbędzie się też piknik „Dzień szacunku dla munduru”, w czasie którego przewidziano śpiewanie pieśni patriotycznych i grę terenową.

Toruńskie obchody Narodowego Święta Niepodległości zwieńczy koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl