fot. wikipedia.org

Warszawa: konferencja naukowa „Józef Piłsudski. Niepodległość. Dziedzictwo. Pamięć”

W Muzeum Niepodległości w Warszawie trwa konferencja naukowa „Józef Piłsudski. Niepodległość. Dziedzictwo. Pamięć”. Konferencja wpisuje się w cykl „Rok Pięciu Ojców Odnowicieli Rzeczypospolitej Polskiej”.

Konferencja stanowi element obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród prelegentów są naukowcy, pracownicy Muzeów, a także wykładowcy akademiccy.

Tematem wykładów jest postać marszałka Józefa Piłsudskiego rozpatrywana na różnych płaszczyznach – m. in. dorobku politycznego, jego wkładu w myśl społeczno-polityczną, a także koncepcji militarnej.

Historyk prof. Wiesław Wysocki w swoim referacie wskazuje na testament, jaki pozostawił Marszałek oraz konieczność jego kontynuacji.

Piłsudski jest postacią żywą, jeżeli go dzisiaj wspominamy po wielu latach i przywołujemy, jako niewątpliwie numer jeden procesu odzyskiwania niepodległości, i z tą odrodzoną Polską związanego przede wszystkim, to właśnie dlatego, że jest to postać ciągle jakby aktualna, żywa i obecna. Co więcej ma też wymiar poza tym oficjalnym państwowym – prywatny. Dla wielu ciągle jest to dziadek, czyli ktoś z domowników. Ten testament Piłsudskiego sprowadza się do trzech słów, które zapisał nie kto inny tylko poeta Kazimierz Wierzyńśki „Skazuje was na wielkość” – podkreśla prof. Wiesław Wysocki.

Patronat honorowy nad konferencją objął m. in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj