Włochy – nielegalni imigranci na pokładzie jachtu

Włoska policja ujawniła we wtorek proceder przerzutu nielegalnych imigrantów do Włoch na pokładzie luksusowego jachtu, po tym jak jednostka uległa awarii. Okazało się, że na pokładzie było 99 uciekinierów i zapłacili oni za miejsce po 8,5 tys. euro. 

Stary elegancki jacht wypłynął z Turcji, a jego załoga, złożona z przemytników ludzi, liczyła na to, że niezauważona dopłynie na Sycylię pod pozorem rejsu zorganizowanego dla majętnych turystów. Cały plan zaprzepaściła awaria silnika w Cieśninie Sycylijskiej.

Wówczas dryfującemu, dobrze wyposażonemu jachtowi pomógł statek handlowy, który zabrał na pokład jego 99 pasażerów, głównie z Syrii, wśród nich 23 dzieci. Miały one „zniżkę” przy opłacie za przeprawę przez Morze Śródziemne.

Gdy wszyscy zeszli na ląd w porcie Pozzallo koło miasta Ragusa, zidentyfikowano ich jako nielegalnych imigrantów. Wskazali oni trzyosobową załogę z Syrii jako przemytników, których następnie aresztowano.

„Członkowie załogi mieli wielkie doświadczenie i mówili, że dla nich ważne jest bezpieczeństwo podróżnych” – powiedzieli policjanci z Sycylii, cytowani przez włoską agencję prasową ANSA. Jeden z imigrantów przyznał zaś: „Dużo zapłaciliśmy, żeby nie umrzeć i dotarliśmy na miejsce”.

Uciekinierzy mówią, że musieli z rodzinami opuścić ogarniętą wojną Syrię. Wypłacili z banku wszystkie swoje oszczędności i oddali je przemytnikom. Warunki rejsu określili jako bardzo dobre. Jak dodali, mieli zapewnione jedzenie i wodę pitną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl