Włochy: lekkie obrażenia ludzi i duże zniszczenia po silnych wstrząsach

Kilkadziesiąt osób z lekkimi obrażeniami, duże zniszczenia w kilku miejscowościach w środkowych Włoszech, zawalone budynki i kościoły – to bilans dwóch wstrząsów sesjmicznych o magnitudzie 5,4 i 5,9 w środę. Przed północą doszło do trzeciego wstrząsu o sile 4.6.

Włoska Obrona Cywilna poinformowała, że nie ma ofiar śmiertelnych, osób ciężko rannych ani zaginionych.

Epicentrum wszystkich wstrząsów znajdowało się w rejonie miasta Macerata, w regionie Marche.

Pierwszy wstrząs, po godzinie 19 odczuwalny był mocno w regionach środkowych Włoch: Marche, Umbrii, Lacjum, Abruzji, a więc na dużej części terenów, które ucierpiały podczas trzęsienia ziemi w sierpniu, gdy zginęło prawie 300 osób.

Drugi, silniejszy wstrząs dwie godziny później odczuli mieszkańcy niemal całego Półwyspu Apenińskiego; od Trydentu i Wenecji na północy po Neapol na południu.

Wstrząsy wywołały panikę w wielu częściach kraju. Ludzie wylegli na ulice. Tysiące ludzi w obawie przed następnymi wstrząsami spędzają noc ze środy na czwartek pod gołym niebem; koczują w samochodach i w miejscach pod opieką Obrony Cywilnej i innych służb.

Największe zniszczenia i szkody zanotowano w rejonie Maceraty; w miejscowościach Castelsantangelo sul Nera, Visso, Ussita, Camerino. Sytuację tam określa się jako dramatyczną.

Na ulicach wielu miejscowości leżą gruzy, przysypane nimi są też samochody. Zniszczeniu uległo kilka starych kościołów, między innymi XVII- wieczna świątynia w Nursji. W Fabriano koło Ankony zniszczony został gmach liceum.

Wiceburmistrz Acquasanta Terme Gigi Capriotti zaapelował w mediach o pomoc i powiedział, że „rusza się pobliska góra”.

Środowe trzęsienie ziemi spowodowało też dalsze uszkodzenia budynków w miasteczku Amatrice, które zostało zniszczone w rezultacie wstrząsu z 24 sierpnia.

W domach w Rzymie kołysały się podłogi i meble. W niektórych budynkach stwierdzono niewielkie pęknięcia, które są sprawdzane. Prewencyjnie ewakuowano gmachy Ministerstwa Spraw Zagranicznych i władz regionu Lacjum. Rzymianie masowo wybiegli z domów.

Sejsmolodzy twierdzą, że istnieje związek między trzęsieniami z 24 sierpnia i tym środowym. Ich zdaniem mogą wystąpić podwójne wstrząsy wtórne, to znaczy po obu tych zjawiskach.

Lokalne władze postanowiły, że w czwartek zamknięte będą szkoły w kilkunastu miastach, takich, jak Macerata, L’Aquila, Asyż, Terni, Rieti, Ascoli Piceno, Perugia, Teramo. Stan techniczny budynków szkolnych musi bowiem zostać najpierw sprawdzony.

Po dwóch silnych wstrząsach zanotowano w ciągu kilku godzin około 60 wtórnych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl