Włochy: Już 249 ofiar katastrofy statku z uchodźcami

Do 249 wzrósł bilans czwartkowej katastrofy statku z uchodźcami u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa. We wtorek płetwonurkowie wydobyli z wraku zatopionego statku 17 ciał; mężczyzn, kobiet i dziecka. To wciąż niepełna liczba ofiar.

Prokuratura w Agrigento na Sycylii, prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy wydała nakaz aresztowania 35-letniego Tunezyjczyka, jednego ze 155 ocalałych. Przez niektórych uchodźców został on zidentyfikowany jako kapitan statku, wysłanego z wybrzeży Libii do Włoch przez siatkę przemytników ludzi. Według relacji imigrantów jego pomocnikiem był drugi Tunezyjczyk, prawdopodobnie nieletni, którego nie ma wśród uratowanych.

W ośrodku dla imigrantów na Lampedusie, gdzie przebywają rozbitkowie z tragicznego rejsu, a także inni uchodźcy, doszło we wtorek do niepokojów i protestów przeciwko fatalnym warunkom, jakie tam panują. Jest tam teraz trzy razy więcej ludzi niż miejsc. Interweniowała policja, która przyznaje, że stan napięcia w ośrodku jest bardzo wysoki.

Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) poinformował, że we wrześniu znacznie wzrosła liczba łodzi i statków, które wypłynęły z wybrzeży libijskich do Europy. Zanotowano tam 32 jednostki, na których było ponad 4600 osób. Trzy z nich zostały zatrzymane przez libijską straż przybrzeżną, jedna dotarła na Maltę, a 28 – do Włoch. UNHCR relacjonuje, że na pokładzie tych statków są najczęściej uchodźcy z Etiopii, Erytrei, Somalii, Sudanu, Nigerii, Syrii, Egiptu, a także Palestyńczycy.

W środę wizytę na Lampedusie złoży przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, które zapozna się na miejscu z sytuacją na wyspie, będącej od lat celem napływu tysięcy uchodźców. Będzie mu towarzyszył premier Włoch Enrico Letta.

PAP

drukuj