PAP/EPA

Wlk. Brytania: T. May zmuszona do opóźnienia wyjścia z UE

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy zmuszający premier Therese May do opóźnienia wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Ma to pozwolić uniknąć tzw. twardego brexitu 12 kwietnia. Proponowana legislacja trafi teraz do Izby Lordów.

Prace nad ustawą odbywały się w rekordowym tempie. Przedstawiciele administracji ostrzegali, że takie tempo głosowania stanowi ,,niebezpieczny konstytucyjny precedens”.

Przyjęty projekt wymaga od rządu uzyskania poparcia dla jakiegokolwiek przedstawionego terminu wyjścia z UE ze strony Izby Gmin. Posłowie mieliby także prawo do przedstawienia swojej, alternatywnej propozycji.

Spór w brytyjskim parlamencie najprawdopodobniej doprowadzi do opóźnionego brexitu, ale trudno przewidzieć kształt ewentualnego porozumienia – podkreślił prof. Zdzisław Winnicki, politolog.

– Opozycja brytyjska zdaje sobie sprawę, że najprawdopodobniej ponowne referendum przyniosłoby wynik podobny lub jeszcze bardziej negatywny dla uczestnictwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Efekt tego wszystkiego powinien być – moim zdaniem – taki, że brexit nastąpi w formie złagodzonej, tzn. zawarcie przynajmniej unii celnej, ponieważ jest ona korzystna dla obu stron[…]. W związku z tym brexit się opóźni, ale nastąpi na zasadzie umowy tyle, że nie wiadomo jakiej – wskazał prof. Winnicki.      

Wobec impasu politycznego w Wielkiej Brytanii, w środę odbędzie się nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej, zwołany przez jej przewodniczącego Donalda Tuska.

RIRM

drukuj