fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania: polityczne przepychanki w sprawie Brexitu

Lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn ostrzega przed ryzykiem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. Z kolei ministrowie rządu Theresy May grożą premier poparciem planu opozycji, jeśli ta nie wykluczy scenariusza twardego Brexitu.

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy spotkał się z głównym unijnym negocjatorem ws. Brexitu Michelem Barnierem. Po rozmowie mówił, że jego alternatywne propozycje dotyczące wyjścia z UE są wiarygodne i mogłyby być wynegocjowane w razie zmiany rządu.

Problem tkwi w tym, że premier nalega na swój projekt porozumienia, który już został zdecydowanie odrzucony przez parlament, a teraz marnuje czas, utrzymując na stole negocjacyjnym opcję bezumownego wyjścia z UE – akcentował Jeremy Corbyn, lider opozycyjnej Partii Pracy.

Polityk przyznał, że na obecnym etapie rozmów – na 36 dni przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE – ryzyko twardego Brexitu „istnieje i jest bardzo poważne”. Możliwemu opuszczeniu Wspólnoty bez porozumienia towarzyszą „poważne obawy”, także po stronie Unii Europejskiej.

– Miałoby to fatalne konsekwencje gospodarcze i społeczne, zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na całym kontynencie. A więc moje wysiłki mają na celu uniknąć tego, co najgorsze – mówił Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. 

Jesteśmy zdeterminowani, aby wykluczyć taką opcję – wskazywał Jeremy Corbyn.

W przyszłym tygodniu zaplanowane są kolejne głosowania ws. Brexitu. Jak donosi brytyjska prasa, czworo ministrów zagroziło premier May poparciem planu opozycji, jeśli ta nie zdecyduje się wykluczyć Brexitu bez umowy i nie podejmie działań mających na celu przedłużenie procesu opuszczania Wspólnoty. Gazeta „The Sun” podała, że nawet 20 innych członków rządu, głównie wiceministrów, mogłoby zagłosować przeciwko propozycji rządu w sprawie Brexitu. Jeśli Theresa May nie znajdzie większości w parlamencie, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj